Comenius projekt "Čarobno putovanje u svijet vode"

4. mobilnost - Coin, Španjolska

Četvrta mobilnost realizirana je u Španjolskoj od 5. do 9. svibnja 2014. Predstavnici naše škole bili si učitelji njemačkog jezika Goran Mikulan i Marta Lončar - Vinković.

1. dan, 5.5.2014

Naša španjoska avantura je započela u putovanjem najprije autobusom do Zagreba a zatim zrakoplovom iz Zagreba u Barcelonu. Bilo je prelijepo iskustvo promatrati mediteranski rub Europe iz zraka, ono što smo dosad samo promatrali na geografskoj karti. Let iz Barcelone u Malagu smo trebali čekati 9 sati pa smo to vrijeme odlučili iskoristiti za razgledavanje Barcelone. Savladali smo vožnju podzemnom željeznicom i odabrali tri cilja za razgledavanje: Camp Nou (stadion FC Barcelone), Gaudiev park Güell i katedralu Sagrada Familia. Nakon mnoštva fotki prve runde kupnje suvenira krenuli smo natrag do zračne luke i sata kašnjenja našeg zrakovoplova oko pola noći stigli smo u Malagu. Učitelj  Pablo, kojeg sam upoznala u Norveškoj, došao je po nas i odvezao nas do Coina, ¨sela¨ 25 000 stanovnika, gdje se nalazi hotel i škola domaćina.

Camp Nou, Barcelona                                             Barcelona

2. dan, 6.5.2014

Svi partneri su bili smješteni u hotelu ¨Albaicin¨ kao i mi, pa smo prve pozdrave razmijenili za doručkom u hotelu i krenuli na prvi radni sastanak u školu ¨Il Licinio de la Fuente¨. Najprije smo razgledali školu i održali prvi radni sasatanak, na kojem je utvrđen daljnji raspored aktivnosti. Nakon toga je slijedilo svečano otvaranje susreta prigodnim programom u dvorani škole. Učenici i učitelji su se predstavili glazbenim programom, kazivanjem poezije na španjolskom i engleskom jeziku, akrogimnastikom i plesanjem flamenga, u kojem smo se i mi nakon priredbe okušali. Slijedio je ručak u restoranu izvan Coina i put do grada Malage, kojeg smo razgledali i posjetili Picassovu rodnu kuću, te u katedrali slušali kratki koncert na najvećim orguljama u Europi, a zatim večerali u najpoznatijem restoranu u Malagi, ¨El Pimpi¨, koji je nazvan po poznatom turističkom vodiču kroz Malagu s početka prošlog stoljeća.

škola domaćina                                                restoran ¨El Pimpi¨

Ovaj je dan bio rezerviran za posjet Sevilli, udaljenom dva i pol sata vožnje od Coina. Taj tjedan se u Sevilli održavala tzv. Fiera, festival plesa, vina, konja i borba s bikovima. Razgled grada je bio na temperaturi od 35⁰C. Posjetili smo i razgledali treću po veličini crkvu u svijetu i kraljevsku palaču Alcazar, u kojoj smo se skoro izgubili u nepreglednm mnoštvu vrtova i prostorija donjeg dijela palače.

3. dan, 7.5.2014

Fiera se održava na ogromnom prostoru u Sevilli, gdje se ljudi druže boraveći u tzv. casetama, tj. šatorima u kojima se ljudi zabavljaju plešući flamengo, te uz dobro jelo i piće. Bili smo počašćeni njihovim najboljim škampima i pršutom. Ako vas u Sevilli pitaju odakle ste, a vi kažete da ste iz Hrvatke, slijedeće što ćete čuti je nabrajanje naših sportaša u Španjolskoj: Rakitić, Modrić,  a oni upućeniji će vam navesti  i Balića, Metličića i druge. Nije baš da nitko ne zna za Hrvatsku... Ovdje morate biti vrlo oprezni da se ne izgubite u mnoštvu ljudi, konja i konjskih zaprega (i naravno, da ne ugazite u nešto na podu...)

Fiera                                                      vrtovi kraljevske palače Alcazar

4. dan, 8.5.2013.

Drugi radni sastanak u školi, rezerviran za prezentacije po školama/zemljama partnerima, razmjenu poklona i pregledavanje albuma o vodenim biljkama i životinjama koje smo trebali donijeti sa sobom. Sastanak je trebao trajati oko tri sata, ali se odužio i na pet i pola sati, radi zanimljvih prezentacija, ali ukrašavanja Comenius fontane u školi. Školska keramičarska radionica je priremila keramičke ribe za svakog od sudionika ovog sastanka i onda smo ih vlastoručno zalijepili na zid iznad fontane i tako ostavili trajni trag svog prisustva na sastanku. Slijedio je odlazak na tradicionalni španjolski roštilj kod jednog od našeg domaćina, gdje smo proveli vrlo veselo i opuštajuće poslijepodne. Oproštajna večera je bila u Coinu, u prostorijama lokalne udruge za očuvanje flamenga, gdje smo uz dobro jelo i piće uživali uživali u glazbenom i plesnom programu, te se oprostili od naših domaćina iz škole.

radni sastanak u školi                                        druženje uz roštilj

5. dan, 9.5.2013.

Tijekom prijepodneva slijedio je oproštaj od učitelja iz zemalja partnera u hotelu, uz dobre želje, smijeh i obećanja da ćemo se još vidjeti ili ostati u kontaktu. Zajedno s grčkim timom otišli smo autobusom do Malage, zajedno popili kavu i još razmijenili pokoju riječ, te se oprostili i od njih. Naravno, taj dan je bio posljednja prilika za kupnju suvenira i poklona za naše kod kuće, a naravno i posljednja prilika da se pojede paella, što smo i učinili. Povratak kući zrakoplovom je protekao bez problema i u jedan sat iza ponoći ponovno smo bili kod kuće i s oduševljenjem pričali o svojim impresijama iz Španjolske. Olè!

Paella                                                                     karte za povratak

Marta Lončar - Vinković

« Kolovoz 2018 »