> knjiznica  > Preporuke

PREPORUKA ZA ČITANJE:

**** za kreativce ****

Slikotvorine

Knjiga sadrži ilustrirane upute u kojima se korak po korak opisuje stvaranje slika, crteža, ukrasa i uporabnih predmeta (razglednice, omoti, čestitke, straničnici, oslikane majice, okviri za slike, pleteni mobili, igračke, omotači za lončanice…), tehnikama otiskivanja, crtaćim i slikarskim tehnikama, šivanjem i tkanjem. Posebna tematska cjelina posvećena je sažetom opisu i objašnjenju ovih tehnika, kao i priboru koji zahtijevaju.

J.K. Rowling - "Harry Potter"

• Harry Potter i kamen mudraca
  • Harry Potter i odaja tajni
  • Harry Potter i zatočenik Azkabana
  • Harry Potter i plameni pehar
  • Harry Potter i Red feniksa
  • Harry Potter i Princ miješane krvi
  • Harry Potter i Darovi smrti

Harry Potter je serijal od sedam romana koje je napisala britanska književnica J. K. Rowling. Knjige opisuju avanture mladog čarobnjaka Harryja Pottera i njegovih najboljih prijatelja Rona Weasleyja i Hermione Granger, učenika Škole vještičarenja i čarobnjaštva Hogwarts. Okosnica radnje romana je Harryjev sukob sa zlim čarobnjakom Lordom Voldemortom, čiji je cilj osvojiti čarobnjački svijet, pokoriti bezjake te uništiti sve one koji mu stoje na putu.

Jasminka Tihi-Stepanić autorica je tinejdžerskog romana "Imaš fejs?" koji svakako vrijedi pročitati. Roman je aktualne tematike koja je bliska mladom čitatelju. U nastavku pročitajte što je o romanu rekao poznati hrvatski pisac Božidar Prosenjak.

"Kata je odlična učenica osmog razreda jedne novozagrebačke osnovne škole i živi u skladnoj, ali pomalo monotonoj obitelji. Ima brata Buhu i tetu Bibu, a obiteljsku atmosferu dopunjuje i pas Crni. Kada Kata upoznaje zanimljivog dječaka, svog vršnjaka, njezina najbolja prijateljica Nataly, koja je gotovo uvijek sama kod kuće, počinje se preko Facebooka dopisivati s Tommy Boyem, mladićem puno starijim od sebe. Ne obazire se na Katina upozorenja da bi trebala biti oprezna u komunikaciji s nepoznatim osobama i držati se svojih vršnjaka te se lakovjerno upušta s njim u vezu.

Osim što problematizira sveprisutnost Facebooka u životu djece, roman govori o pritisku potrošačkog društva na mlade, o medijskom senzacionalizmu, prvim ljubavima, prijateljstvu, bratskim odnosima i obiteljima u kojima su se istinske vrijednosti zaboravile. Na poseban način roman otvara pitanja o novim tehnologijama, načinima komuniciranja i društvenim mrežama u čijem se korištenju skrivaju mnoge dobrobiti, ali i rizici koji vrebaju na djecu, osobito onu bez nadzora."

Božidar Prosenjak

Pubertet se pojavi iznenada i poslije njega više ništa nije isto. Tijelo se mijenja, a u glavi prava ludnica. Odrasli, učitelji, braća i sestre, prijatelji, uopće te ne razumiju.

A pisci? Što oni znaju i mogu napisati o pubertetu i odrastanju?

Odgovor ćeš naći u knjizi "Kako smo popubertetili" koja donosi 10 priča o odrastanju suvremenih hrvatskih pisaca za mlade.

Knjiga sadrži sljedeće priče: Ratko Bjelčić : Prvi poljubac, Maja Brajko-Livaković: Debela Meri, Želimir Hercigonja: Muke po Maximilleanu Robespierreu, Hrvoje Kovačević: Babuška i Pjer, Darko Macan: Žicanje, Sanja Pilić: Ah, ljubav, ljubav, Sanja Polak: Štreberica, Predrag Raos: Neću! Neću!, Silvija Šesto: Sve što ste htjeli znati o onim stvarima, Tomislav Zagoda: Iza zavjese

« Lipanj 2017 »