FILMSKA GRUPA OŠ GORNJI MIHALJEVEC

U četrnaestogodišnjem radu grupe, koju od samog početka (od 2008.godine) vodi učiteljica Ljubica Žabek – Horvatić, sada je već 4. generacija malih filmaša koja zainteresirano i vrlo uspješno radi, razvija se u filmskom izražavanju, promiče važnost  medijske kulture u svom vlastitom izražavanju i doživljavanju svijeta i događaja koji ih okružuju.

Tijekom ovih 14 godina rada naše filmske grupe, njezini članovi upoznaju su se sa filmom kao oblikom izražavanja, njegovim jezikom, izražajnim sredstvima i njihovim mogućnostima. Upoznaju  i svladavaju rad s kamerom, tehnike snimanja,  montažu i sve drugo što nam treba da nastane film. Uz veliku podršku i pomoć ravnateljice Karmen Sklepić, svakoj generaciji malih filmaša naše škole pokušavamo organizirati neku filmsku radionicu u kojima  profesionalni filmaši nesebično prenose svoje znanje i iskustvo na njih

svojem dugogodišnjem radu, filmska grupa napravila je mnoštvo kratkih filmova različitih rodova/filmskih žanrova  (desetke reportaža i dokumentaraca, 2 igrana i 1 lutkarski film, 2 reklame, 3 kolaž animirana filma, 2 filma vezana uz gastronomiju, namjenski filmovi, slobodnog stila, radionički…). Sa uspješnijim radovima, našu smo školu predstavljali na: 9 Revija hrvatskog filmskog stvaralaštva djece, 3 Smotre hrvatskog školskog filma, 2 DUFF-a (Dubrovački filmski festival za djecu i mlade zemalja Mediterana), 2 Gastro film festivala Osijek, te 2 festivala FIFES (Filmski festival smijeha Zagreb), 3FF Festival dječjeg  filma Čakovec, Sobočka smotra filma, Revija dječjih filmova FILMEKI i dr..  Većina dokumentarnih, namjenskih filmova i reportaža bila je prikazana i u zemljama partnerima Comenius programa - u projektu vezanom za vodu. Filmska grupa radila je filmove i za projekte Drugi, Vrtim Zdravi Film, a i za potrebe Učeničke zadruge Klopotec.

Ove godine nam je (uz već snimljenu božićnu video čestitku – umjesto božićne priredbe uživo radi epidemioloških mjera) cilj napraviti tj. snimiti animirani lutkarski film kao i namjenski film za našu Učeničku zadrugu KLOPOTEC koja već niz godina predstavlja našu školu na Smotrama učeničkih zadruga.

Za animirani lutkarski film, članovi filmske grupe sudjelovali su od samog početka – ideju su dobili nakon što je ostalo nekoliko snjegovića koje su radili učenici 1. razreda (koji su ujedno i ovogodišnji članovi filmske grupe) na satu likovne kulture za potrebe humanitarne akcije „Škole za Afriku” u sklopu našeg pradicionalnog  projekta “Sveta Kata, vjenči navrata”. Nizale su se ideje, priče, crtali stripovi (prostor, radnja, kadrovi…). Od osam različitih priča (koliko je članova grupe), napravili smo na kraju jednu, konačnu – koju ćemo realizirati kao naš ovogodišnji video uradak – animirani lutkarski film pod radnim naslovom “Zimska čarolija” u kojoj ćemo preko likova snjegovića poslati poruku  tolerancije, prijateljstva i asertivnosti.

Namjenski film koji ćemo snimati sa članovima UZ Klopotec biti će namijenjen predstavljanju ovogodišnjeg projekta i praktičnog rada Pčelin omot (ekološki omot za čuvanje svježine namirnica) na Županijskoj (i nadamo se kao i svake godine na državnoj) smotri učeničkih zadruga.

Svim snimljenim filmovima promoviramo rad i uspjehe učenika naše škole u okviru škole, na nivou lokalne zajednice ali i šire (na filmskim festivalima i smotrama). Na taj način potičemo interes, aktivnost, maštu, kreativnost, stvaralaštvo, suradnički rad i poduzetništvo kod naših učenika.

Voditeljica filmske grupe:
Ljubica Žabek - Horvatić

Novogodišnja čestitka 2021.

Dan škole 2021.

Pčelica ZaBuŠantica

Smicalica 3

Zdravo je cool

Bajka o ribaru i zlatnoj ribici

Zjevača od kopriva

Škola nekad i danas