Comenius projekt "Čarobno putovanje u svijet vode"

7. mobilnost - Gornji Mihaljevec, Hrvatska

Sedma mobilnost realizirana je u u našoj školi u Gornjem Mihaljevcu od 23. do 27.3.2015.

U tjednu od 23. do 27. ožujka bili smo domaćini 7. Comenius susreta i ugostili učitelje i učenike škola iz Poljske, Španjolske, Norveške, Italije, Walesa, Grčke i Turske, uključenih u dvogodišnji program Comenius u sklopu Programa za cjeloživotno učenje Agencije za mobilnost i programe Europske unije.

Susret u našoj školi okupio je 24 učitelja i 17 učenika. Za učenike i učitelje pripremljene su brojne aktivnosti, radionice i druženja kako bi upoznali međimurski kraj i neke posebnosti Hrvatske. Središnja tema programa je voda, točnije, čitav se program odvija nazivom Magical Tour to Water WorldČarobno putovanje vodenim svijetom te su sve aktivnosti povezane s vodom u svim životnim aspektima. Koordinatorica projekta na školskoj je razini učiteljica Ljubica Žabek - Horvatić.

1. dan - 23.3.2015.

U nedjelju 22. ožujka stigli su prvi gosti iz Španjolske, Poljske i Grčke. S njima smo druženje započeli u ponedjeljak, kada su u pratnji učitelja-domaćina posjetili Prelog i Varaždinske Toplice. Prva postaja bio je grad Prelog. Naši su gosti tamo posjetili Crkvu sv. Jakova, Muzej Croata insulanus te Marinu Prelog, gdje su se i provozali brodićima po jezeru HE Dubrava, a oni malo hrabriji čak i poletjeli na zmaju. Nakon Preloga, vesela se međunarodna ekipa uputila u Varaždinske Toplice, gdje su imali prilike vidjeti arheološki park Aquae Iasea s najstarijim termalnim toplicama u Hrvatskoj, koje potječu još iz rimskog doba, te posjetiti Muzej Varaždinske Toplice. Druženje je završilo u poslijepodnevnim satima ručkom u restoranu Angelus u Varaždinu, gdje su naši gosti uz opuštenu atmosferu prionuli međusobnom upoznavanju i razmjeni iskustva.

2. dan - 24.3.2015.

U utorak, prvi "službeni" dan susreta, u školi je organiziran svečani doček i kratak program u Društvenom domu te su gostima dobrodošlicu zaželjeli načelnik Općine Gornji Mihaljevec Goran Lovrec i ravnateljica škole Karmen Sklepić. Za učenike je organizirana radionica oslikavanja crjepova kojima je pokriven školski bunar, pod vodstvom učitelja Domagoja Zoričića i Gorana Mikulana. Za to vrijeme učitelji su obilazili nastavu i razgledavali školu. Popodnevne sate proveli su u posjetu postrojenju za proizvodnju bučinog ulja Poljoposavec u Dunjkovcu te u upoznavanju regionalnih središta, Čakovca i Varaždina. U Čakovcu su posjetili Muzej Međimurja, vrlo su srdačno dočekani u Velikoj vijećnici Međimurske županije, prošetali su gradskim ulicama, posjetili su Crkvu sv. Nikole, a večer je zaključena noćnom šetnjom varaždinskim ulicama i zajedničkom večerom u restoranu Martin u Nedelišću.

3. dan - 25.3.2015.

Kišovita srijeda bila je pravi vodeni dan - dan za posjet Nacionalnom parku Plitvička jezera i Rastokama. Iako je kišilo gotovo čitavim putem, pjesme i veselja nije nedostajalo, a raspoloženju su pridonijeli i šareni kišobrani i kabanice.

4. dan - 26.3.2015.

Četvrtak je bio posljednji dan druženja te ujedno i dan za prezentacije aktivnosti sudionika, radni sastanak i dogovor za posjet Poljskoj u svibnju. Održane su radionice oslikavanja pisanica: za učitelje tradicionalno oslikavanje pomoću biljki, čarapa i ljuski luka, a za djecu oslikavanje pomoću tempera. Radionicu tradicionalnog ukrašavanja pisanica vodile su učiteljice Aleksandra-Maria Vuković i Marta Lončar-Vinković, a radionicu suvremenog oslikavanja vodili su učitelji Domagoj Zoričić i Dijana Radek.

Kao simbol prijateljstva i zajedništva te kao podsjetnik na lijepo druženje  i neprocjenjivo iskustvo u školskom vrtu posađeno je stablo jabuke. Nadamo se da će prijateljstvo rasti zajedno sa stablom!

Popodnevno je druženje u četvrtak nastavljeno na mlinu na rijeci Muri i u vožnji skelom, a čitav je tjedan završen degustacijom vina, veselim druženjem i večerom u vinskoj kući obitelji Kerman u Sv. Urbanu, gdje su goste (i domaćine) zabavljali članovi KUU-a Seljačka sloga iz Nedelišća.

5. dan - 27.3.2015.

Posljednjeg dana smo se oprostili sa svim učiteljima i učenicima koji su nas posjetili te smo ih ispratili i poželjeli im što sretniji povratak kućama izrazivši želju za što skorijim ponovnim susretom...

Bio je ovo vrlo zanimljiv tjedan, pomalo naporan, ali prije svega bogat sadržajima i novim iskustvima, tjedan kada je svatko progovorio poneki strani jezik i upoznao nekoliko novih prijatelja. Ovo je druženje bilo posebno vrijedno iskustvo za obitelji-domaćine, koje su ugostile učenike u svojim domovima i brinule o njima. Čitavo vrijeme pratili su nas tradicionalni domaći kulinarski specijaliteti, kolači koje su ispekli vrijedni roditelji, dobro raspoloženje i pozitivna atmosfera, a na rastanku je potekla i pokoja suza.

Atmosferu su revno bilježili objektivi fotoaparata učiteljice Aleksandre Pleh i pedagoginje Vesne Branilović te brojni mobiteli, u što se možete uvjeriti u fotogaleriji.

Aleksandra Pleh, Pavla Mesarić
i Aleksandra-Maria Vuković