> Nastava  > Natjecanja
Uspjesi na natječajima i natjecanjima

Luka Kralj pohvaljen i nagrađen povodom Mjeseca hrvatske knjige

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 17. 11. 2016.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige u Knjižnici Nikola Zrinski u Čakovcu je raspisan likovno-literarni natječaj za učenike vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta. Natječaj je raspisan pod motom Čitajmo 100 na sat.

Naš učenik 5. razreda Luka Kralj jedan je od nagrađenih sudionika ovog hvalevrijednog natječaja...

Natječaj je upriličen povodom Mjeseca hrvatske knjige i mota ovogodišnjeg čitanja Čitajmo 100 na sat. Učenici vrtićkog i osnovnoškolskog uzrasta mogli su sudjelovati likovnim i literarnim radovima, no trebalo je zadovoljiti nekoliko kriterija: napisati ili pismo najdražem piscu ili književnom liku, ili pjesmu u stihovima, ili pak priču koristeći i jednu od skupina riječi:

1. bicikl, brdo, kraljević, ptičica, čarobni sanak,
2. potok, otac, snovočuvar, ptica brbljavica, čovjek na mjesecu
3. visina, sunce, baka, knjižnica, putovanje,
4. šuma, lisica, čarolija zaborava, kraljevna, zvjezdani pokrivač.

Učenici 5. razreda naše škole su se zbiljski potrudili. Najuspješniji među njima bio je Luka Kralj koji je napisao maštovitu priču o Kraljeviću Mihaljevskom u čarobnoj pjesmi. U njoj je opisao putovanje malog bicikla i njegovo prijateljstvo sa ptičicom. Čarolija prijateljstva je ključni pojam njegove ideje o svesrdnom pothvatu malog lika i još manje mu pomagačice (pjesmu donosimo u cijelosti). Luka je oduševio i mentoricu svih naših učenika - učiteljicu hrvatskog jezika Lidiju Novak Levatić, koja je njegov rad s još nekolicinom radova odaslala na natječaj.

Hvalevrijedan projekt knjižnice Nikola Zrinski i ove je godine okupio najčitače i male literate, kao i kreativce koji svoju kreativnost ispoljavaju kroz boje, kolaž, tuš i slično. Ovi mladi ljudi moraju biti uzor svima onima koji su knjige ostavili na prašnjavim policama i zamijenili ih kojekakvim tehnološkim "stvarčicama". Knjige itekako pričaju svoje priče i zovu da ih otvorimo, a doprinos tome daju upravo svi nagrađeni učenici, naš Luka Kralj, svi mentori koji se trude približiti knjigu najmlađima među nama te organizatori kojima ovim putem zahvaljujemo.

Lidija Novak Levatić
učiteljica hrvatskog jezika