Aktivnosti prirodoslovne i ekološke grupe

Posjet solarnoj elektrani Solektra Križopotje

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 17. 11. 2015.

Sunčanog i toplog 12. studenog 2015. petnaest učenika 6., 7. i 8. razreda posjetilo je solarnu elektranu Solektra u obližnjem Križopotju...

Posjet je realiziran u organizaciji i pod vodstvom učiteljice biologije Sare Janković.

Na ulazu u prostor same elektrane dočekao nas je gospodin Goran Oreški, suvlasnik tvrtke Solektra, koji nas je proveo elektranom te nam objasnio cjelokupni tijek i način rada elektrane. Saznali smo da je svrha je solarne elektrane proizvodnja električne energije iz energije Sunca, koja, uz energiju vjetra i vode, pripada obnovljivim izvorima energije. Oni se danas sve više koriste zbog svoje neškodljivosti prema okolišu, jer pomažu u smanjenju emisije ugljikovog dioksida u atmosferu.

Gospodin Oreški istaknuo je kako je Solektra prva sunčana elektrana s dvoosnim praćenjem Sunca u Hrvatskoj, snage 30 kWh. Jedinstvenost ovakvih elektrana su pokretni nosači, tzv. trackeri, koji tijekom dana prate putanje Sunca na obzoru, kako bi se omogućio okomit upad sunčevih zraka na fotonaponske module. Na taj način moguće je proizvesti i do 45 posto više električne energije u odnosu na fiksne sustave iste snage. Tracker se sastoji od 34 fotonaponska modula, a moduli od niza solarnih ćelija koje pretvaraju sunčevu energiju u električnu. Svaka elektrana mora imati izmjenjivač koji istosmjernu struju nastalu u elektrani pretvara u izmjeničnu struju koju koriste potrošači, a to smo svi mi.

Nakon što nam je gospodin Oreški sve vrlo detaljno objasnio i pokazao, fotografirali smo se ispred jednog trackera i izmjenjivača. Za kraj smo imali priliku postavljati pitanja, a neki od nas su se prisjetili kako i oni na krovovima svojih kuća imaju također male solarne elektrane.

Sara Janković
učiteljica biologije

Foto-zapise s posjeta pogledajte na foto-galerija Posjet Solektri Križopotje.