PREGLED RADA Školske zadruge „KLOPOTEC“

Voditeljica: Andrijana Perčić,prof.

Iz života učeničke zadruge...

Terenska nastava u Žabniku u sklopu projekta Mali čuvari prirode za velike promjene

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 28. 4. 2019.

25. travnja 2019. godine realizirana je terenska nastava u Žabniku u suradnji s „Međimurskom prirodom“, a u sklopu projekta „Mali čuvari prirode za velike promjene“ koji provodi udruga „Biovrt - u skladu s prirodom“. Već smo ranije pisali o navedenom projektu, školama partnerima kao i učiteljicama naše škole koje su kroz aktivnosti UZ „Klopotec“ uključile našu školu u projekt.

Prema planu projekta učenici zadrugari sa svojim učiteljicama Andrijanom Perčić i Martom Lončar-Vinković te članicama udruge Biovrt posjetili su Žabnik u suradnji s javnom ustanovom „Međimurskom prirodom“.

Biologinje su nam pripremile zanimljiv i bogat program u kojem su nas upoznale s ergelom međimurskog konja, sa živim bićima na starom rukavcu Mure, promatračnicom ptica te za kraj igrom za ponavljanje.

Ergela međimurskog konja broji nekoliko kobila zanimljivih imena poput Rička i Suzy a većina ih je u krvnom srodstvu. Zanimljivost je da se ime konja određuje prema imenima roditelja pa ukoliko je mlado ženka ime će dobiti po kobili po prvom slovu njezinog imena. Održavanjem ergele nastoji se održati vrsta ali i očuvati zavičajna vrijednost autohtone hrvatske pasmine radnih konja. Pasmina je hladnokrvnog tipa, a da se učenici ne zbune u ovom slučaju pojam hladnokrvnosti odnosi se na njihovu osobnost-ponašanje a ne na temperaturu tijela (toplokrvne životinje-sisavci).

Stari rukavac Mure je zapravo voda stajaćica Živa mrtvica koja obiluje raznolikošću biljnih i životinjskih vrsta. Uz vodu i u vodi vidjeli smo barsku peruniku, krocanj, lokvanj, trsku, od životinja barsku kornjaču, divlju patku gluharu, sivu čaplju. Učenicima je posebno zanimljiva bila promatračnica iz koje su dalekozorom mogli promatrati ptice u blizini.

Na kraju smo sve viđeno ponovili kreativnom igrom u kojoj su svi aktivno sudjelovali.

Andrijana Perčić
učiteljica prirode i biologije

Zanimljive prizore i detalje s terenske nastave naših učenika zadrugara pogledajte u foto-galeriji Terenska nastava u Žabniku.