PREGLED RADA Školske zadruge „KLOPOTEC“

Voditeljica: Andrijana Perčić,prof.

Iz života učeničke zadruge...

Svjetski dan jabuka - izložba jabuka i edukativno predavanje

Autor: Milena Maračić, 12. 2. 2014.

U svijetu se datum 20. listopad slavi kao Svjetski dan jabuka pa smo i mi u našoj školi tim povodom priredili izložbu jabuka pod nazivom "Kraljica voća u starom i modernom ruhu"

Istom je prigodom školu posjetio mr.sc. Milorad Šubić - jedan od naših najboljih stručnjaka na području voćarstva i vinogradarstva i održao dva edukativna predavanja za učenike predmetne nastave i sve djelatnike naše škole.

Učenici 5.-8. razreda su marljivo tjedan dana prikupljali razne sorte jabuka po voćnjacima u svom okruženju kako bi imali što više različitih sorti. Ove smo se godine odlučili da to budu i stare sorte i nove kako bi ih mogli usporediti i po izgledu, boji i veličini, i po nazivu. Tako smo prikupili 20-tak starih sorti poput kanade, mušanjke, bobovca, jonatana, ljetnog špiclina, adamove jabučice, krivopeclina, železnika, a od novih sorti idared, jonagold, zlatni i crveni delišes. Priredili smo prigodnu izložbu jabuka u izložbenom kutku na ulazu u školu što je plijenilo poglede i velikih i malih... Hvala svima koji su se odazvali akciji prikupljanja jabuka.

Osim izložbe, 25. listopada je u našu školu stigao i agronom mr.sc. Milorad Šubić i održao edukativna predavanja za učenike predmetne nastave i sve djelatnike približivši nam još više važnost svakodnevnog konzumiranja jabuka te čuvanja starih voćnjaka od zapuštanja kako bi se očuvala biološka raznolikost. Mnoge male životinje poput ježeva, pčela, bumbara i raznih drugih kukaca u tim voćnjacima pronalaze svoje stanište i hranu što u plantažnim nasadima nije moguće zbog učestalog prskanja i sadnje u redove te stavljanja mreže radi obrane od tuče, a time se sprečavaju ptice grabljivice da uhvate svoju hranu.

Svatko od nas ima malu ulogu u ekološkoj ravnoteži, ali ne smijemo dopustiti da je našim nemarnim postupcima narušimo kako je buduće generacije nikad ne bi mogle vratiti na prvotno stanje.