Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja

Autor: Milena Maračić, 6. 3. 2020.

Ne rugaj se…

26.02.2020. u OŠ Gornji Mihaljevec obilježili smo dan ružičastih majica.

Podsjećamo Vas da je Hrvatski sabor na inicijativu Centra za edukaciju i prevenciju 2017. godine proglasio Dan ružičastih majica za Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja!

Nasilje u školi narušava psihofizičko zdravlje djeteta,njegovu sigurnost i volju za pohađanjem nastave

Posljedice nasilja od strane vršnjaka nerijetko se manifestiraju

i u odrasloj dobi. Osjećaju se odbačeno, prestrašeno, nevidljivo, posramljeno, ljutito ili pak imaju poteškoće u uspostavljanju bliskih prijateljstava. Ništa manje posljedice ne trpi ni dijete koje se nasilno ponaša, koje uči da su batine i povrede način da izrazi ljutnju i izbori se za sebe. I to dijete također ima niz posljedica u odrasloj dobi.

Važno je znati da se ova djeca ne mogu potpuno sama suprotstaviti nasilju. Na odraslima je  – roditeljima, nastavnicima, stručnjacima – da postanu osjetljivi na ovaj ozbiljan problem i ne dopuste da nasilje, toliko prisutno u društvu, živi u školskim hodnicima i ostavi posljedice na razvoj djece.

Prepoznavanjem, zaustavljanjem i sprečavanjem nasilja pružamo djeci pomoć da prevladaju posljedice nasilja, šaljemo im jasnu poruku da nam je njihova dobrobit važna i da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kojem obliku.

Sve relevantne informacije o obilježavanju Dana ružičastih majica - Nacionalnog dan borbe protiv vršnjačkog nasilja možete pronaći na poveznici: https://cepn.hr/

#NasiljePrestajeOvdje

Stručna suradnica pedagoginja,