Putopis Leone Kovač jedan od 5 najboljih u državi!

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 24. 5. 2019.

24. svibnja 2019. održane su 6. po redu Putositnice u Koprivnici koje raspisuje OŠ Antuna Nemčića Gostovinskog pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Naša učenica Leona Kovač (7.r.) natjecala se i postigla zavidan rezultat. Njezin putopis U Veneciji trava nije zelenija jedan je od pet najboljih putopisa u Republici Hrvatskoj. Njezina mentorica je učiteljica Lidija Novak Levatić.

Na svečanosti koja se održala 24. svibnja 2019. godine u Koprivnici u Kinu „Velebit“ proglašeni ponajbolji dječji putopisi, među njima 5 nagrađenih i 5 pohvaljenih. Naša Leona Kovač napisala je putopis U Veneciji trava nije zelenija i postigla zapažen rezultat. Leona Kovač spomenula je sve ljepote Italije, pogotovo Venecije, ali je i naglasila sve ono drugačije što se ne priča i sve ono što savršene fotografije na portalima uopće ne prikazuju. Dokazala je da trava nije zelenija negdje drugdje i da je naša Hrvatska itekako lijepa, a to su dokazali i drugi nagrađeni učenici koji su potaknuli prisutne na razmišljanje o sljedećim putovanjima. Jedna od članica povjerenstva, gospođa Branka Jakupec naglasila je važnost putopisa i sugerirala je potencijalnu mogućnost ili ideju koju bi trebali slijediti svi turistički djelatnici, a to je ideja o citiranju nekih dijelova dječjih putopisa u svrhu promocije krajeva Republike Hrvatske.

Od 43 putopisa pristiglih na natječaj povjerenstvo u sastavu Branke Jakupec, učiteljice hrvatskoga jezika u mirovini, Đurđe Majcen, prof. hrvatskoga jezika te  Zdenke Čavić, spisateljice odabralo je najkvalitetnije naglasivši da je kvaliteta ovaj puta nadmašila kvantitetu te da neki vrsni suvremeni autori mogu potpisati nagrađene putopise bez okolišanja. Nagrađeni učenici čitali su dijelove svojih putopisa na pozornici kina Velebit. Nagrade sponzora i supokrovitelja natječaja: Koprivničko-križevačke županije, Grada Koprivnice i Podravke d.d. bile su bogate, a sve zajedno obogatila je i bista čiji se autor Dragutin Ciglar pridružio samoj dodjeli. Nagrade je podijelila gospođa ravnateljica Gordana Gazdić Buhanec, mag. biol. naglasivši da bez učenika koji stvaraju i pišu te njihovih mentora Putositnica ne bi bilo. Zahvale je uputila i svim suradnicima, posebno Luci Matić, školskoj knjižničarki, suorganizatorima i pokroviteljima.

Zahvaljujemo na dobroj atmosferi i nagradi, a Leoni još jednom čestitamo jer je postigla jako velik uspjeh. Što reći na kraju? Srce je puno. Puno dojmova, puno lijepih riječi i nadasve puno osjećaja. Nakon početne srdačne dobrodošlice ravnateljice OŠ A.N.Gostovinski Gordane Gazdić Buhanec i knjižničarke Luce Matić, stisaka ruku poznatih „starih“ učesnika Putositnica ostaje sjećanje na krasno druženje u idiličnoj zelenoj Koprivnici koja naprosto mami na ponovni susret sljedeće godine s nekim novim ili pak „starim“ klincima i nekim novim putopisima.

Lidija Novak Levatić
učiteljica hrvatskog jezika

Detalje sa svečane dodjele pogledajte u foto-galeriji Putositnice 2019.