Obilježili smo Europski dan jezika

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 16. 10. 2018.

U petak 28. rujna i 5. listopada 2018. godine članovi grupe Engleski jezik proslavili su i prigodno obilježili Europski dan jezika...

Nakon uvodnog predavanja i kviza znanja činjenica o jeziku, putem raznih kvizova, igara i zanimljivih "mozgalica", ukrasili smo pano i ploču razreda stranih jezika. Nakon toga igrali smo igre prepoznavanja imena zemalja na znakovnome jeziku, igru memory sa slovima na ćirilici, istraživali smo palindrome, najduže riječi iz svih europskih jezika, jezične idiome,  teško izgovorljive riječi, životinjske zvukove kako ih tumače i zapisuju u raznim zemljama, uspoređivali smo iste riječi sa različitim značenjem i jedinstvene riječi iz mnogih europskih jezika.

Novi uvidi u kompleksnost drugih jezika, međusobna povezanost i zanimljivosti, dali su nam naslutiti u kakvom bogatstvu živimo i kako je mudro cijeniti svoje i poštovati tuđe, a i usput se dobro zabaviti.

Jasmin Herman
učitelj engleskog jezika

Donosimo neke opće informacije o Europskom danu jezika kao i važnosti učenja stranih jezika.

Europa je bogata jezicima - postoji preko 200 europskih jezika i još ih se više govori među građanima čije su obitelji podrijetlom s drugih kontinenata. To je važan resurs koji treba priznati, koristiti i njegovati.

Diljem Europe, 800 milijuna Europljana iz 47 država članica Europske unije, potiču se na učenje što više jezika, u svakoj životnoj dobi, u školi i izvan nje. 2001. godine na inicijativu Vijeća Europe i Europske unije slavila se jezična raznolikost Europe i promicalo se učenje jezika. Nakon odličnog uspjeha, Vijeće Europe proglasilo je Europski dan jezika koji se slavi 26. rujna svake godine. Opći ciljevi Europskog dana jezika su:
1. Upozoriti javnost na važnost učenja jezika i raznolikost raspona naučenih jezika kako bi se povećala višejezičnost i međukulturalno razumijevanje;
2. Promicati bogatu jezičnu i kulturnu raznolikost Europe, koje treba njegovati i sačuvati;
3. Poticati cjeloživotno učenja jezika u školi i izvan nje, bilo u svrhe školovanja, za profesionalne potrebe, za potrebe mobilnosti ili užitka i razmjene.
Učenje jezika donosi pogodnosti i starima i mladima - nikada niste prestari za naučiti jezik i uživati u mogućnostima koje to otvara. Čak i ako samo znate nekoliko riječi zemlje koju posjećujete (npr. tijekom odmora), dovoljno vam je za uspostaviti nova prijateljstva i kontakte.

Učenje jezika drugih naroda način  je pomaganja da bismo razumjeli jedni druge bolje i prevladali naše kulturološke razlike.