30. Smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 18. 10. 2018.

Vinkovci 11. do 14. listopada 2018.

Odlukom Državnog povjerenstva naša zadruga "Klopotec" izabrana je i pozvana kao voditelj županijskog izložbenog prostora na Državnoj smotri učeničkih zadruga.

Predstavljao nas je Luka Kralj (7.r.) s voditeljicom UZ Andrijanom Perčić...

Na ovogodišnjoj 30. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske, izložbene prostore imalo je čak 79 učeničkih zadruga iz osnovnih i srednjih škola te centara za odgoj i obrazovanje. I ove godine, 21. županijska Podružnica učeničkih zadruga imala je svoje izložbene prostore.

Županijski izložbeni prostor prezentirao je najproizvode učeničkih zadruga Međimurske županije. Naime, na zadnjoj županijskoj smotri sudjelovalo je 9 zadruga pa su županijski stol krasili njihovi proizvodi. Slika u mozaiku od pečene gline-UZ Fijolica, UZ Ftičeki – ftiček na jastučnici, UZ Kockavica- kutijica sa svetomarskom čipkom, UZ ET-KO-Ke reciklirani broševi, UZ Krugg –ukrasi od stakla, UZ Terra economica – Prirodna kozmetika Zak, Zucc apiling, UZ Tinček –Slagalica abeceda i UZ Klopotec – Kaledar radova u vrtu.

30.smotru svečano su otvorili članovi Državnog povjerenstva uz prigodni program škole domaćina. Škole domaćini Smotre bile su Srednja strukovna škola Vinkovci i Osnovna škola Vođinci, a pokrovitelji Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Vukovarsko-srijemska županija i Grad Vinkovci.

Isti dan bio je i obilazak Povjerenstva koje je ocijenilo prezentaciju županijskog stola, s naravno najboljom ocjenom. U isto vrijeme održane su i prezentacije istraživačkih radova osam učeničkih zadruga.

Stručno povjerenstvo odabralo je i osam Najproizvoda 30. Smotre:
1. Ukrasna zdjela
UZ Šibensko blago, COO Šubićevac, Šibenik
2. Zucca piling
UZ Terra Economica, Ekonomska i trgovačka škola, Čakovec
3. Ličanka i Ličanin
UZ Ričina, OŠ dr. Ante Starčević, Pazariše Klanac
4. Lovrakov sat
UZ Družba Pere Kvržice, OŠ Mate Lovraka, Veliki Grđevac
5. Plastik fantastic-naušnice
UZ Jakovlje, OŠ Jakovlje, Jakovlje
6. Ukrasni poslužavnik
UZ Mak, OŠ Mihovil Pavlek Miškina, Đelekovec
7. Broš-zlatovez
UZ Zadrugari, OŠ Vođinci, Vođinci
8. Ekolški nakit
UZ Tkanica, SŠ Matije Antuna Reljkovića, Slavonski Brod

Na oduševljenje svih sudionika smotre organiziran je razgled Vinkovaca, najstarijeg grada u Europi. Jako zanimljivu i poučnu šetnju pripremili su i vodili učenici njihove turističke škole iz Vinkovaca. Krenuvši od sadašnjosti, srednje strukovne škole, stadiona, pa u prošlost, sve do sopotske kulture  koju smatraju čak i razvijenijom od egipatske. U Vinkovcima je pronađen i najstariji indoeuropski kalendar Orion, inače stariji oko 400-500 godina od Stonehenge-a. Orion, najstariji europski kalendar potječe iz Vučedolske kulture koja je postavila temelje europske civilizacije. Zanimljivo ga je vidjeti složenog po centru grada. Na području grada pronađena je i jako vrijedna Antička ostava sa srebrnim posuđem, trenutno na restauraciji u Zagrebu. U šetnji smo upoznali i ljude iz bliže prošlosti  Vinkovaca, Josipa Kozarca,  Ivana Kozarca, i njegovu veliku ljubav Mariju Kozarac. Pošto njihova veza nije bila moguća zovu ih i šokačkim Romeom i Julijom. Vinkovci su poznati i hollywoodskoj filmskoj industriji jer se spominju u djelu Agathe Christie Murder on theOrient Express.

Na povratku smo posjetili i prekrasnu katedralu u Đakovu.

Ovom prilikom zahvaljujemo se na prekrasnom iskustvu i preporučamo svima koji imaju priliku da odu u Vinkovce.

Andrijana Perčić
voditeljica UZ Klopotec

Zanimljive prizore i detalje sa smotre zadrgarstva pogledajte u foto-galeriji Državna smotra UZ - Vinkovci 2018.