Nastavak aktivnosti u sklopu projekta "Školska shema voća i mlijeka" i edukacija učenika OŠ Gornji Mihaljevec

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 4. 4. 2018.

U petak 16. ožujka u gostima nam je bio mr. sc. Milorad Šubić iz Hrvatske poljoprivredno-šumarske savjetodavne službe, Odsjek Međimurske županije. Održao je učenicima predmetne nastave (5. do 8.r) zanimljivo predavanje "Jagodasto voće koje uspijeva u Hrvatskoj".

Tom su prilikom djelatnice iste službe, Valerija Čižmak (dipl. ing. agr.) i Mirjana Bengeri (dipl. ing. agr.), održale učenicima razredne nastave (1. do 4.r) također vrlo zanimljivo predavanje o fermentiranim mliječnim proizvodima ...

"Jagodasto voće koje uspijeva u Hrvatskoj" – naziv je predavanja koje je našim učenicima predmetne nastave, u petak 16. ožujka, održao mr. sc. Milorad Šubić iz Hrvatske poljoprivredno – šumarske savjetodavne službe, Odsjek Međimurske županije. Ovo je predavanje održano u sklopu projekta "Školska shema", a nastavak je dosadašnje bogate suradnje Škole i Savjetodavne službe. Primjerice, prošle godine Škola je sudjelovala u Projektu i putem natječaja, na kojem je osvojila maksimalan broj bodova,  dobila vrtni alat i sadnice grmolikog voća. Time je povećan nasad bobičastog voća u školskom voćnjaku, gdje se osim za starinske sorte jabuka, učenici sa svojim voditeljima brinu i za maline, kupine, više vrsta ribiza, aroniju, borovnice, goji, ogrozd, drijen i dr.

Nakon zanimljivog predavanja, učenici aktivni u Školskoj zadruzi zajedno s gosp. Šubićem obišli su voćnjak i čuli pregršt savjeta o rezidbi i brizi za voćke. Sve to, dobar je poticaj za prve proljetne radove u voćnjaku, kojem se podjednako vesele i voditelji grupa i učenici.

Učenicima razredne nastave zanimljivo su predavanje o fermentiranim mliječnim proizvodima održale djelatnice iste službe Valerija Čižmak (dipl. ing. agr.) i Mirjana Bengeri (dipl. ing. agr.), a čiji se sadržaj i tema nastavlja na cjelogodišnji projekt učenika i učiteljica od 1. do 4. razreda pod nazivom "Živjeti zdravo". Učenici su upoznati s vrstama fermentiranih proizvoda, načinom dobivanja istih u proizvodnji i domaćinstvu, te važnosti za ljudsko zdravlje.

Nakon zanimljivog predavanja učenici su se počastili fermentiranim proizvodima koje je donirala mliječna industrija "Vindija", naš stalni pratitelj aktivnosti kojima se tijekom ove školske godine bavimo.

Zahvaljujemo djelatnicima Hrvatske poljoprivredno –  šumarske savjetodavne službe naše županije na doprinosu u edukaciji učenika naše škole, te Vindiji na donaciji proizvoda koji su obradovali naše male učenike.

Ivana Štimec Protrka, voditeljica Čuvara prirode
Silvija Soldat, voditeljica projekta "Živjeti zdravo"

Zanimljive prizore i detalje s predavanja i izvanučioničkih aktivnosti toga dana pogledajte u foto-galeriji Predavanje Savjetodavne službe.