Naši filmaši na 55. Reviji hrvatskog filmskog stvaralaštva djece

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 11. 10. 2017.

Na 55. Reviji hrvatskog filmskoga stvaralaštva djece, koja se održala od 28.9. do 1.10.2017. god. u Sisku, sudjelovala je i naša filmska grupa s dokumentarnim filmom Škola nekad i danas. Naše filmaše predstavila je Anamarija Knezić (5.r) pod mentorstvom učiteljice Ljubice Žabek-Horvatić.

Da je konkurencija bila velika, govori i podatak da je na Reviju bilo prijavljeno čak 292 filma, a samo je 77 bilo odabrano od strane selekcijskog žirija u sastavu Slaven Zečević (filmski montažer) i Čejen Černić (redateljica). Odabrani filmovi bili su prikazani u 7 revijskih projekcija. Tijekom 4 dana Revije, predstavnica naše filmske grupe, Anamarija Knezić  i mentorica Ljubice Žabek- Horvatić, uživale su u izuzetno kvalitetnim filmovima djece koja snimaju filmove unutar filmskih skupina svojih škola, ali i onih koji to rade "profesionalno" tj. u svojim filmskim školama, klubovima, udrugama, filmskim radionicama i sl., pod vodstvom "profesionalaca". Tijekom Revije sklopila su se nova poznanstva i  prijateljstva malih filmaša, dobilo puno ideja za nova filmska ostvarenja, uživalo u kulturno povijesnim i prirodnim ljepotama Siska, vožnji brodom po Kupi do starog grada (vojne utvrde), a na kraju dana uživalo u disco programu za male sudionike Revije.

Najuzbudljivije je bilo zadnji dan kada je ocjenjivački  sud u sastavu Boris Poljak (direktor fotografije), Maja Flego (novinarka i savjetnica u Uredu pravobraniteljice za djecu) i Petra Zlonoga(animatorica) proglašavali najbolje filmove. Kao što je predsjednik ocjenjivačkog suda, B. Poljak rekao, nije bilo lako odabrati po tri najbolja filma za svaku kategoriju. U odabiru su presudile neke sitne nijanse – koje ovaj put nije bilo u našem filmu, i nagrada nam je izmakla za "dlaku". No to nije umanjilo naše zadovoljstvo i ponos što smo ipak bili u društvu "77 odabranih" što ipak dokazuje kvalitetu našeg filma.

Ljubica Žabek-Horvatić
voditeljica filmske grupe