Zlatar 2017. - Jakob Trupković osvojio 2. nagradu na 48. Zboru malih pjesnika, a radovi Nine i Marte Markulin izloženi na Izložbi malih likovnih umjetnika

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 4. 10. 2017.

Na literarnom natječaju 48. Zbor malih pjesnika u Zlataru Jakob Trupković (8.r.) osvojio je drugu nagradu za pjesmu Međimurske reči (mentorica: Lidija Novak Levatić), dok su na Izložbi malih likovnih umjetnika "Čovjek čovjeku" izloženi radovi Nine i Marte Markulin, sada učenice 1. razreda SŠ (mentor: Domagoj Zoričić)...

Na natječaj za dječju likovnu izložbu "Čovjek čovjeku" 2017. pristiglo je  589 radova iz 34 osnovne škole kajkavskog govornog područja. Za izložbu je odabran 81 rad čiji su autori učenici iz 22 škole. Na izložbi su sudjelovale i bivše učenice naše škole, sestre Nina i Marta Markulin pod mentorstvom našeg učitelja likovne kulture Domagoja Zoričića. Njihovi radovi izloženi su u auli Osnovne škole Ante Kovačića u Zlataru. Dječja likovna izložba "Čovjek čovjeku", pokrenuta još početkom šezdesetih godina 20.-tog stoljeća u zlatarskoj Osnovnoj školi, uvrštena je u program manifestacije "Dani kajkavske riječi" s njenim osnivanjem, kao oblik njegovanja likovnog stvaralaštva među učenicima osnovnih škola kajkavskog govornog područja. Interes je vrlo velik i u prosjeku na natječaj stiže 600 do 700 radova. Zbor malih pjesnika književna je manifestacija koja se kontinuirano održava svake jeseni u Zlataru od 1970. godine u sklopu manifestacije "Dani kajkavske riječi". Osnovan s ciljem njegovanja kajkavskog narječja među mladima, Zbor okuplja mlade dijalektalne pjesnike iz svih kajkavskih krajeva Republike Hrvatske tako da se na priredbi u Zlataru uobičajeno okupljaju autori s područja Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske, Koprivničko-križevačke, Karlovačke, Primorsko-goranske i Zagrebačke županije te Grada Zagreba.

Na natječaj za Zbor malih pjesnika u Zlataru 2017. godine prispjele su 382 pjesme čiji su autori učenici iz 54 osnovne škole kajkavskog govornog područja: iz Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske, Koprivničko-križevačke, Primorsko-goranske i Zagrebačke županije te Grada Zagreba. Za izvođenje na Zboru malih pjesnika 30. rujna odabrano je 50-tak učeničkih radova među kojima je i pjesma Međimurske reči našeg učenika Jakoba Trupkovića (8.r.) koji već dugi niz godina piše pjesme, sudjeluje na mnogim literarnim natječajima i smotrama pod mentorstvom naše učiteljice hrvatskog jezika Lidije Novak Levatić. Ove godine prosudbena komisija u sastavu Željka Horvat - Vukelja, prof. dr. sc. Joža Skok, dr. sc. Ivo Kalinski, prof. Ivančica Tomorad dodijelila je našem Jakobu 2. nagradu i pohvalila njegov rad. Nastupio je u narodnoj nošnji svoga kraja te je recitacijom oduševio prisutne. Čestitamo nagrađenim učenicima!

Lidija Novak Levatić
učiteljica hrvatskog jezika

U nastavku pogledajte fotografije s likovne izložbe i sa svečane dodjele nagrada i pročitajte Jakobovu nagrađenu pjesmu.

MEĐIMURSKE REČI

I bregi i gorice,
I šume i ravnice, sega ga tu je.
Se je to moje Međimurje!

Međimurske je reči tak lepo čuti.
V nedelo jih zvona glasno zvonijo.
Pokorne ljude k meši zovejo.
Stiha molitvo šepečejo i
potli se dimo žurijo.
Tre je obeda složiti i familijo podvoriti,
najlepše reči v gredenc pospraviti,
v škrneclin zamotati
i saki den poštuvati.

Stopram so lepe da se povedaju pomalen i stiha.
Unda so kak cukor slatke.
Negda se dajo z očmi poglednoti,
žmerečki popetati,
šepeteti  i zanavek vu srcu ostati.

Nigdar jih ne smeti pozabiti!
Kajti po jimi smo mi si
od matere svoje rojeni Međimurci!

autor: Jakob Trupković