Izlet učenika razredne nastave

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 8. 6. 2017.

Ove godine, svoj cjelodnevni izlet 6. lipnja 2017., učenici razredne nastave proveli su u Parku prirode Lonjsko polje koje je smješteno u središnjem dijelu Republike Hrvatske, omeđenom padinama Moslavačke gore i rijekom Savom. Uživali su u pejzažima livada i pašnjaka s nizinskim poplavnim šumama te starim rukavcima Save (mrtvajama).

Pratiteljice učenika bile su njihove učiteljice Ljubica Žabek-Horvatić, Silvija Soldat i Nada Panić.

Uz vodstvo djelatnika Prijamnog i edukativnog centra Čigoč, učenici su prošetali jednim dijelom Lonjskog polja, upoznali bogatu biljnu i životinjsku zajednicu ovog najvećeg, zaštićenog poplavnog područja Hrvatske. Uz vrlo zorno pričanje djelatnika parka doznali  su mnoge zanimljivosti o autohtonim vrstama kao što je turopoljska svinja, konj hrvatski posavac, ali i o žabama, ribama, vidrama, barskim kornjačama i drugim vodozemcima. Kako je ovo jedno od najvažnijih staništa ptica, doznali su mnogo i o njima, a najviše o rodama koje su zaštitni znak ovog kraja. U selu Čigoč, koje je poznato kao Europsko selo roda, uživali su gledajući ih na krovovima starih drvenih posavskih kuća. Šetnjom kroz ovo selo izbrojali su 32 gnijezda roda u kojima su rode pozirale sa svojim mladima. Svoja zapažanja i sve što su doznali o ovim pticama pokazali su u radnim listićima koje su popunili nakon predavanja i šetnje selom.

Nakon što su se nagledali i naslušali svih zanimljivosti, učenici su se i zasladili nezaobilaznim "izletničkim" sladoledom i različitim suvenirima po kojima će njihovo sjećanje na ovaj izlet biti dugotrajnije.

Na povratku, uživali su gledajući goveda koja su dolazila na obale Save na pojilo i kupanje te u veselom raspoloženju, u kasnim poslije podnevnim satima sigurno stigli kući.

Ljubica Žabek-Horvatić
učiteljica 4.r

Zanimljive prizore i detalje s izleta naših učenika razredne nastave pogledajte na Izlet RN 2017.

« Kolovoz 2017 »