Noć šišmiša

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 4. 6. 2016.

Edukativna manifestacija koju smo po prvi puta organizirali u našoj školi

Jesu li šišmiši slijepi? Hrane li se ljudskom krvlju, poput vampira? Zalijeću li se u kosu djevojčica? Jesu li oni ptice ili pak miševi koji lete? Trebamo li ih se bojati i ubijati ih?

Ovo su glavna pitanja čije je odgovore tražilo sedamdesetak radoznalih učenika, djece, roditelja i učitelja u Osnovnoj školi Gornji Mihaljevec, u petak 3. lipnja 2016., na edukativnoj manifestaciji nazvanoj Noć šišmiša

Prirodoslovna grupa na čelu s učiteljicom biologije Sarom Janković i uz pomoć nekolicine učitelja i ravnateljice, pripremila je pregršt kreativnih i edukativnih aktivnosti, kojima je cilj bio upoznati posjetitelje s posebnostima i važnošću jedinih letećih sisavaca - šišmiša!

Glavni cilj manifestacije bio je razbiti predrasude i strah od šišmiša koji postoji među ljudima i upoznati javnost da su to, ne samo korisne životinje koje je potrebno štititi već i zaštićene životinje, s obzirom na to da je Republika Hrvatska od 2000. godine potpisnica sporazuma EUROBATS.

Iznenađenje večeri bila je izložba živih egzotičnih životinja - kućnih ljubimaca našeg prijatelja Patrika Posavca iz Podturna, koji se rado odazvao na naš poziv i donio čak 7 svojih terarija sa životinjama. Bile su tu bradata agama, kameleon, tarantula, leopard gekon, mata mata kornjača te dvije vrste zmija - kukuruzna zmija i kraljevski piton. Također, učitelj kemije Petar Balog, privukao je veliku pozornost demonstracijom dva zanimljiva pokusa koja su bila u skladu s temama večeri (crna mamba i izrada ljigavca), izazvavši oduševljenje posjetitelja.

Program je započeo u 19.30 sati edukativnim predavanjem o šišmišima koje su održale učenice 8. razreda Lara Kralj i Lucija Pokrivač. Već na samom početku se, po reakcijama posjetitelja na informacije s kojima su se upoznali tijekom predavanja, moglo osjetiti da je puno toga o šišmišima što ne znamo. Posjetitelji su se potom imali prilike uključiti u desetak raznovrsnih aktivnosti:
1. Posjet "špilji" u kojoj žive šišmiši, sa svjetiljkom u rukama, u kojoj se moglo čuti glasanje šišmiša
2. Izrada kućica za šišmiše prema nacrtu - od drva i stiropora
3. Tatoo kutak: crtanje šišmiš tetovaža
4. Kreativne radionice izrade šišmiša od papira - za najmlađe posjetitelje
5. Ja-šišmiš fotografiranje
6. Zaviri u kutiju i promatraj šišmiša
7. Razgledavanje egzotičnih životinja u terarijima
8. Opipaj i prepoznaj o čemu se radi (opipavanje zmijske kože)
9. Nahrani šišmiša i osvoji nagradu (ispunjavanje radnog listića i ubacivanje u usta šišmiša od kartona)
10. Plakat dojmova s noći šišmiša

Za one koji su željeli saznati nešto više o Patrikovim egzotičnim životinjama, učenice 7. razreda Lea Fegeš i Barbara Pokrivač pripremile su zanimljivo predavanje koje su održale u 20.30 sati u učionici kemije i biologije.

Nakon uzbudljive večeri, oko 21.15 sati, ravnateljica škole Karmen Sklepić svečano je izvukla dva sretna dobitnika nagradne igre "Nahrani šišmiša", a kako bi se svi još dugo prisjećali prve Noći šišmiša u našoj školi, domar škole je uz podršku svih prisutnih postavio jednu izrađenu kućicu za šišmiše na stablo u dvorištu škole.

Bilo je to jedna zaista edukativna i istovremeno zabavna večer!

Sara Janković i Aleksandra-Maria Vuković
učiteljice biologije i matematike

U nastavku pročitajte imena učenika i učitelja zaslužnih za organizaciju i realizaciju Noći šišmiša, a donosimo i poveznice na nekoliko galerija s fotografijama sa samih aktivnosti manifestacije, kao i galeriju fotografiranja posjetitelja sa zmijom. Samo kliknite na pojedinu poveznicu ispod.

Foto: učit. Lidija Novak Levatić i učen. Lara Kralj 8.r