Posjet zbirci prepariranih životinja Andrije Lesingera u Nedelišću

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 31. 5. 2016.

Učenici šestog razreda naše škole su, u pratnji učiteljice prirode, 31.svibnja 2016. posjetili privatnu zbirku prepariranih životinja Andrije Lesingera u Nedelišću...

U ovaj zanimljiv posjet odvela ih je učiteljica prirode Žaklina Čonda.

U hodniku obiteljske kuće Lesinger nalazi se 27 metara duga vitrina s preko 1000 primjeraka prepariranih životinja. Zbirku su stvarala tri naraštaja. Najstariji eksponati su stariji od 70 godina, a prikupio ih je Andrija Lesinger stariji koji je ljubav prema tom poslu prenio svom sinu Andriji Lesingeru mlađem. Taj posao su zavoljele i trenutne vlasnice zbirke, njegove kćeri Zdenka Čonda - Lesinger i Ljiljana Trojnar koje su nam predstavile zbirku i održale zanimljivo predavanje.

Najveći dio eksponata nastao je u Dubrovniku gdje je Andrija Lesinger boravio trideset godina, imao je jedinstven način prepariranja morskih organizama, prvi je u struci uspio sačuvati prirodnu boju riba, čvrstoću i oblik morskih zvjezdača te uspravne bodlje ježinca. Zbirka je bogata različitim vrstama ptica jer je gospodin Lesinger, osim što je bio ekolog i zoopreparator, bio i vrstan ornitolog. Osim riba, rakova, školjaka, leptira, ptica, zbirka sadrži i mnoge sisavce, srnu, zečeve, vjeverice, divlje svinje, divlje mačke, vuka, kunu zlaticu, kunu bjelicu i mnoge druge, no najveći među njima je zasigurno mrki medvjed.

Vlasnice zbirke su odgovarale na naša brojna zanimljiva pitanja kao npr. način prepariranja životinja, kako su preparatori došli do tolikog broja životinja, tko je ulovio sve te životinje i mnoga druga. Ispričale su nam o životu i radu svog oca i njihovom radu jer su i one po struci zoopreparatori te i dalje održavaju zbirku. Bio je ovo zaista zanimljiv i edukativan posjet!

Žaklina Čonda
učiteljica prirode

Galerija slika na foto-galerija Posjet zbirci prepariranih životinja