Natječaj "Putositnice" 2016. - pohvala Nives Čurin

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 22. 5. 2016.

Četvrtu godinu za redom održale su se "Putositnice" - manifestacija i literarni natječaj kojemu je domaćin Osnovna škola Antun Nemčić Gostovinski iz Koprivnice.

Manifestacija podjele nagrada i pohvala održana je u petak 20. svibnja. Sudjelovala je i naša škola, a putopis naše učenice Nives Čurin (8.r) je među 10 najboljih odnosno 5 pohvaljenih putopisa…

Ideja o natječaju rodila se, kako smo saznali od gospođe ravnateljice Gordane Gazdić - Buhanec, prije četiri godine i svakom se novom godinom sve više razvija. Odmak je upravo ova godina kada je na natječaj pristiglo dosta kvalitetnih radova. Povjerenstvo u sastavu Božice Jelušić, predsjednice Povjerenstva, Enerike Bijač, književnice, Branke Jakupec, učiteljice hrvatskog jezika, odabralo je 10 radova, najboljih putopisa u Republici Hrvatskoj od kojih je 5 nagrađenih, dok su ostali pohvaljeni. Među tih deset najboljih ušao je i rad naše učenice 8. razreda Nives ČurinSvetomartinski krampuslauf. Njezina mentorica je naša učiteljica hrvatskog jezika Lidija Novak Levatić.

Vrijedne nagrade sponzora Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Podravke Koprivničko-križevačke županije, grada Koprivnice, TA Koprivnice, same Škole te umjetnika, poznatog koprivničkog kipara i keramičara Dragutina Ciglara (i još nekih sponzora) ponijeli  su sa sobom na neke daleke i ne tako daleke nam puteve.

Natječaj kojega je koprivnička škola pokrenula u spomen na književnika čije ime, Antuna Nemčića Gostovinskog  čiji je rad Putositnice bio glavna tema i zvijezda vodilja u stvaranju ovog hvalevrijednog projekta potaknuo je učenike diljem lijepe nam Hrvatske da stvaraju i da širom otvore oči za neke nove vidike i nove nam detalje skrovitih nam krajeva Republike Hrvatske.  Srdačni ljudi, još srdačniji prijem svih sudionika i odlična organizacija manifestacije uslijedila je nakon kratkog upoznavanja pa možemo samo reći da smo uživali i da ćemo se, bude li dobrih putopisa, opet odazvati pozivu kojega će nam ovi  srčani i jako marljivi ljudi zasigurno opet poslati! Ovo je, dakle, poziv svim budućim osmašima da pišu, da stvaraju i da govore kroz svoja djela jer samo tako možemo promovirati svoju zemlju, kraj, mjesto i omogućiti nekim možda zaboravljenim predjelima da opet zasjaju u punom sjaju te zažive nekim novim životom. Samo što još moramo, kako bi Nives rekla, a parafrazirat ćemo njezinu rečenicu iz pohvaljenog rada "dobri biti, v školi se vučiti i fest delati kaj bumo drugo leto pok mogli dojti to!"

Lidija Novak Levatić
učiteljica hrvatskog jezika

Kako je bilo na dodjeli nagrada i pohvala možete pogledati u foto-galerija Putositnice 2016.