Posjet Etnografskom muzeju u vinariji Lovrec

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 16. 5. 2016.

Polaznici dodatne nastave povijesti su 11. svibnja 2016. posjetili vinariju Lovrec (Sveti Urban) - etnografsku zbirku i saznali mnogo zanimljivih povijesnih činjenica o načinu života ljudi nekad, o vinogradarstvu, podrijetlu vina i brojnim zanimljivostima...

U posjetu su sudjelovali učenici 7. razreda - Jan Kos, Deni Lovrec, Lea Fegeš, Nino Čurin i učenici 8. razreda - Nives Čurin, Lea Markulin, Tena Komar, a voditeljica terenske nastave je bila učiteljica povijesti Ljerka Toplek.

Vinarija Lovrec obiluje povijesnim pričama, jedna od njih je i priča o  knezu koji je udomio 11 siročadi, njima u čast podignut je obeliks od 11 blokova. Njihov podrum spada u jedan od 8 podruma  koji su bili u posjedu Zrinskih kada su vladali našim Međimurjem.Na dvorištu se nalaze 2 velika stabla stara oko 350 godina koja stvaraju hladovinu za podrum. U tom podrumu najstarija preša u funkciji je od 1847.g., a glavni dijelovi su: prešpanj, kamen, vijak, podtijeska i koš za grožđe. Plijesan, kojom je obložen stari dio podruma, važna je za bačve jer čuva vlagu. Najstarija sačuvana butelja vina datira iz 1946.g., a sorta vina je rajnski rizling.

Saznali smo da je Gruzija kolijevka vinove loze, a da je motika kraljica vinograda. Pluteni čepovi, kojim zatvaraju butelje, rade se od hrasta plutnjaka koji najviše raste u Portugalu, a drvo mora biti starije od 50 godina.

Vinarija Lovrec vinogradarstvom se bavi već 6 generacija. Najveća bačva ima zapremninu od 7400 litara, ali danas više nije u funkciji. Znamo da je Sveti Urban zaštitnik vinogradara, također vinova loza nalazi se na kovanici od 2 lipe.

Na svojem imanju posjeduju  "žametnu črninu" koju su dobili na poklon iz Slovenije, ta sorta je potomak najstarije vinove loze - ne smije se umnožavati, zabilježena je u  Guinnessovoj  knjizi rekorda.

Kroz "Muzej" vodila nas je gđa. Jasna Lovrec koja je bila odličan vodič, sve nam je detaljno objasnila te nas ugodno ugostila. Zahvaljujemo se vinariji Lovrec na suradnji, ljubaznosti i velikom gostoprimstvu.

Ljerka Toplek
učiteljica povijesti

Što smo sve otkrili i naučili te u kakvom smo fantastičnom pogledu na Gornje Međimurje uživali pogledajte u foto-galeriji Vinarija Lovrec - Etnografski muzej