Stručna ekskurzija u Zagreb - predmetna nastava

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 21. 4. 2016.

U ponedjeljak, 18. travnja, učenici predmetne nastave naše škole posjetili su Zagreb gdje su prisustvovali operi Ero s onog svijeta u Hrvatskom narodnom kazalištu i obišli su Muzej Iluzija.

Posjetili su Hrvatsko narodno kazalište koje je širom otvorilo svoja vrata da bi posjet u potpunosti uspio. Opera Ero s onoga svijeta pod režiserskom palicom Krešimira Dolenčića i dirigentskom palicom Nikše Bareze u potpunosti je uspjela. Još davne 1935. godine bila je praizvedba te opere, a od tada će ona već po 700-ti put biti izvedena na "daskama koje život znače". Autor opere je Jakov Gotovac, a sama opera njegovo je najuspješnije djelo u kojemu je glavni lik i pokretač radnje Mića, mladić iz bogate seoske obitelji Dalmatinske zagore. Dok pokušava u susjednom selu pronaći djevojku kojom bi se oženio, na majčin savjet, prikazuje se kao siromah. Predstavlja se kao Ero, s onoga svijeta, i želi biti siguran da ga odabranica Đula iskreno voli. Uvjerivši mnoge kako je on Ero, za svakoga ima poneku priču s onoga svijeta. Iako je mnoge prevario, na kraju mu sve oproste i on dobije djevojku koju ljubi. Opera se odvijala u 3 čina od kojih je prvi bio najduži, a preostala dva nešto kraća, ali nikako manje zanimljiva. Čak štoviše, djeca su pozornije pratila operu prema kraju zbog hvalevrijedne pojave konja i akceleracije same radnje te rasplitanja fabule. Na samome kraju, ugodno su proveli 3 sata i možemo reći "kulturno se uzdigli" .

Za one koji vole iluziju pohod Muzeju iluzija bio je pun pogodak. Djeci zanimljivo, fotografski spojivo ugodno s korisnim. Da smo se svi zabavili - to je točno. Presudite sami prema fotografijama.

U pratnji učenika su bili učitelji Lidija Novak Levatić (hrvatski jezik), Domagoj Zoričić (likovna kultura), Dijana Radek (tzk) i Goran Mikulan (njemački jezik).

Slobodno vrijeme proveli su u nezaobilaznom Mcdonald'su ili razgledavajući znamenitosti grada uz pratnju svojih voditelja.

Lidija Novak Levatić
učiteljica hrvatskog jezika