Stručna ekskurzija u Austriju

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 10. 12. 2015.

1. prosinca 2015. godine učenici polaznici grupa iz jezično - povijesnog područja od 5. do 8. razreda bili su na jednodnevnoj stručnoj ekskurziji u pokrajini Štajerskoj u Austriji...

Osim voditelja stručne ekskurzije - učitelji njemačkog jezika Marta Lončar-Vinković i Goran Mikulan, učenicima su se pridružili i mnogi učitelji predmetne nastave, pedagoginja, tajnica i ravnateljica škole.

Donosimo kratko izvješće s ekskurzije:
U jutarnjim satima oko 7:45 ukrcali smo se u autobus Varaždintours-a ispred naše škole te krenuli na put.
U 11 sati stigli smo do naše prve destinacije, mjesta Bergl smještenog u blizini gradića Riegersburg, gdje smo posjetili dućan u sklopu poznate tvornice čokolade "Zotter". Saznali smo da je osnivač ovog proizvodnog pogona Josef Zotter, da ima stotinjak zaposlenika te da se njihova proizvodnja bazira isključivo na sirovinama ekološkog podrijetla.  Razgledavanje unutrašnjosti dućana za sve čokoladoljubce bio je poseban doživljaj, jer su i najzahtjevniji mogli među stotinjak različitih vrsta čokolada raznih oblika i okusa pronaći nešto za sebe i svoje najdraže. Posebno su bile zanimljive tri staklene fontane na kojima se moglo besplatno degustirati tri različite tekuće čokoladne smjese predobrog okusa.
Nakon što smo se dobro istrošili na blagajni prilikom izlaska iz dućana i opskrbili čokoladnim zalihama nastavili smo svoje putovanje prema našoj drugoj destinaciji, baroknom dvorcu Eggenberg u Grazu, koji je na listi UNESCO-ve svjetske kulturne baštine. Uz stručno vodstvo na njemačkom jeziku oko 13 sati krenuli smo u razgled parka i dvorca. Saznali smo da je prvotno imanje kupio čovjek po imenu Baltazar Eggenberg koji je izrađivao kovani novac za samog kralja, te kako su njegovi potomci postavši jedna od najmoćnijih austrijskih obitelji na mjestu njegove kuće sagradili prekrasan dvorac i oko njega park s prostranim slikovitim vrtovima koji se protežu na 90 hektara. Dvorac je uređen po načelima prosvjetiteljstva pa ima četiri tornja koja predstavljaju četiri godišnja doba, 365 vanjskih prozora prema broju dana u godini, svaki kat po 31 sobu prema broju dana u mjesecu itd.
Zatim smo krenuli autobusom do centra Graza, prošetali gradom do McDonald'sa. Učenici su spretno na njemačkom jeziku naručivali hranu kod zaposlenika restorana brze hrane i tako pokazali solidno znanje njemačkog jezika. Nakon što su se svi fino najeli i odmorili prošetali smo i pogledali ledene jaslice isklesane iz ledenih blokova. Slobodno vrijeme iskoristili smo za razgledavanje božićnog sajma u središtu Graza i aktivno korištenje njemačkog jezika prilikom kupnje suvenira i božićnih specijaliteta koji su između ostalog bili u ponudi.

Zadovoljni viđenim i s punim vrećicama suvenira za svoje najmilije krenuli smo na put kućama. Veselimo se sljedećoj stručnoj ekskurziji u kojoj ćemo opet biti u mogućnosti komunicirati s izvornim govornicima njemačkog jezika.

Goran Mikulan
učitelj njemačkog jezika

Pogledajte dio atmosfere s prekrasnog putovanja na foto-galerija Posjet Grazu i okolici.