Međunarodni projekt: Europsko božićno drvce 2015.

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 19. 11. 2015.

Projekt razmjene božićnih dekoracija diljem Europske unije

Ove se godine naša škola uključila u projekt razmjene božićnih dekoracija koji se već niz godina provodi diljem Europske unije u organizaciji informacijskih centara EUROPE DIRECT (EDIC).

Nositelj aktivnosti je naša učenička zadruga "Klopotec" zajedno s učenicima predmetne nastave - članovima zadruge, a izradili smo tradicionalna licitarska srca kao ukrase za božićno drvce...

U našoj grupi zemalja EU - sudionica projekta, našle su se škole iz: Grčke, Rumunjske, Mađarske, Češke, Italije, Malte, Francuske, Španjolske, Belgije, Luksemburga, Walesa i Ujedinjenog Kraljevstva.

Osim naše učeničke zadruge "Klopotec", koja je sa svojom likovnom sekcijom i malim licitarima nositelj aktivnosti projekta pod vodstvom učiteljica Marte Lončar-Vinković (voditeljica UZ) i Nade Panić (voditeljica licitara), u realizaciji su sudjelovali i članovi vjeronaučne i engleske grupe s učiteljicama Ivanom Štimec Protrka (VJ) i Ivanom Šokman (EJ).

Svaka škola koja je uključena u projekt ostalim školama šalje neku božićnu dekoraciju koja na neki način predstavlja tradiciju kraja iz kojeg dolazi, a naravno i državu. Osim dekoracija mogu se poslati i čestitke, radovi učenika i ostali materijali putem kojih drugi učenici mogu pobliže upoznati božićne običaje drugih zemalja.

Cilj ove razmjene je razvijanje interkulturalnosti i tolerancije te  poticanje međunarodne komunikacije.

Dekoracije koje ćemo mi slati drugim školama izradili su članovi licitarske sekcije naše učeničke zadruge. To su mala licitarska srca koja predstavljaju dio naše hrvatske baštine, a njima su se nekad i ukrašavala božićna drvca. Procesu izrade, bojanja i cifranja licitarskih srca pridružili su se i mnogi učenici koji nisu članovi učeničke zadruge, a čitav proces izrade izazvao je veliko uzbuđenje i zadovoljstvo među našim učenicima predmetne nastave!

Dekoracije i ostale materijale školama šaljemo do 20.11.2015., a do 7.12.2015 bi sve dekoracije iz drugih škola trebale stići na našu adresu. Nakon toga ćemo upriličiti ukrašavanje europskog božićnog drvca u našoj školi, nadamo se i uz predstavnike Europe direct centra Čakovec.

Veselimo se zajedno ovom vremenu koje je pred nama.

Marta Lončar-Vinković
voditeljica učeničke zadruge

Foto-zapise s prikazom cijelog procesa izrade licitarskih srca (od pripreme tijesta do cifranja i pakiranja) pogledajte na foto-galerija Projekt Europsko božićno drvce 2015.