Europski dan jezika 2015.

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 28. 9. 2015.

Europski dan jezika slavi se 26. rujna diljem Europe s ciljem postizanja većeg međukulturalnog razumijevanja i poticanja jezične raznolikosti kao ključnog čimbenika bogate kulturne baštine europske zajednice.

Ove godine smo ga proslavili kroz eTwinning aktivnosti u sklopu nastave njemačkog i engleskog jezika...

Engleski jezik - engleska grupa
U aktivnosti je sudjelovalo 11 škola iz Poljske, Češke, Slovačke, Grčke, Italije, Švedske, Turske, Francuske i Hrvatske. Svi partneri razgovarali su o frazama i izrekama na engleskom jeziku  koje je odredio koordinator. Učenici su potom pronalazili ekvivalente na materinjem te ih obrazložili na engleskom jeziku kako bi sve razumjeli. Na kraju, učenici su odabrane fraze i izreke ilustrirali te njima ukrasili pano engleskog jezika. Sudionici ove aktivnosti su marljivo radeći razvijali jezične vještine, bolje upoznali druge jezike te otkrili neke sličnosti, a ujedno se i zabavili.

Njemački jezik - 6. razred
Iz nekoliko europskih zemalja (Slovenije, Irske, Njemačke, Italije, Španjolske, Poljske, Rumunjske i Finske) dobili smo čestitke za taj dan, koje smo ujedno i izložili na panoima u hodniku i učionici njemačkog jezika. Na satu dodatne nastave njemačkog jezika u 6. razredu posjetili smo internet stranicu Vijeća Europe posvećenu Europskom danu jezika i pronašli neke informacije koje su nam bile zanimljive, odigrali neke igrice i provjerili svoje znanje. Najzabavnija nam je bila stranica na kojoj smo pročitali kako se glasaju pojedine životinje na nekim europskim jezicima i dobro se zabavili. O tome smo izradili i pano u holu škole.
Pročitajte više o tome na: Europski dan jezika.

Ivana Šokman i Marta Lončar-Vinković
učiteljice engleskog i njemačkog jezika

Pogledajte tijek i rezultate aktivnosti realiziranih u sklopu engleskog jezika na foto-galerija Europski dan jezika 2015.