Terenska nastava Istra

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 3. 7. 2015.

U srijedu 3. lipnja 2015. učenici 5. i 6. razreda su u pratnji predmetnih učiteljica i školske knjižničarke bili na terenskoj nastavi u Istri.

Posjetili su Hum, zvjezdarnicu Višnjan, špilju Baredine i vratili se kući puni dojmova...

Učenici 5. i 6. razreda u organizaciji turističke agencije Grand tours i uz pratnju učiteljica Pavle Mesarić, Jelene Dokleja i Ljerke Toplek krenuli su u 6.00 sati ispred OŠ Gornji Mihaljevec u smjeru Istre.

Uz usputna stajanja stigli smo oko 11.00 sati u najmanji grad na svijetu – grad Hum, grad u Istri sa samo 23 stanovnika. Put prema tom gradiću naročito je značajan za hrvatsku povijest i početak korištenja glagoljice, pa je sam naziv i spomenici koji se nalaze u smjeru grada Huma nose naziv Aleja glagoljaša,tamo smo uz stručno vodstvo razgledali grad i malo odmorili uz prekrasan vidikovac, te dalje nastavili sa terenskom nastavom.

Sljedeće odredište bio je Višnjan – mjesto koje je posljednjih 15 godina postalo zanimljivo zahvaljujući otkrićima malih tijela u Sunčevom sustavu. Zvjezdarnica je nova i najmodernije opremljena, njihovim teleskopom otkriveno je više od 1700 manjih planeta. Izrazito zanimljivo bilo je predavanje astrologa o njihovom djelovanju i značaju njihove Svemirske straže, a nakon toga svi smo kroz teleskop tražili planet Sunce, pitanjima i velikom interesu nije bilo kraja, ali čekala nas je posljednja destinacija

Špilja Baredine – prvi speleološki objekt ujedno i geomorfološki spomenik prirode u Istri. Prije samog ulaska u špilju učenici su mogli odmoriti i zabaviti se u parku namijenjenom djeci, te nakon toga spustili smo se u unutrašnjost špilje uz izuzetno stručno i zanimljivo vodstvo lokalnog vodiča, oduševljeni što sve može priroda napraviti i kakav pejzaž stvoriti, veliku pozornost izazvala je i čovječja ribica koja se također nalazi u špilji.

Puni dojmova krenuli smo prema našem Međimurju, uz usputna stajanja i objašnjavanja o gradovima kroz koje smo prolazili, stigli smo ispred OŠ Gornji Mihaljevec u 20.30 h

Ljerka Toplek
učiteljica povijesti