Nagradno putovanje za županijske prvakinje u vjeronauku

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 13. 5. 2015.

Katehetski ured Varaždinske biskupije u utorak 12. svibnja 2015. godine organizirao je, već prema dobroj tradiciji, nagradno jednodnevno putovanje za 10 najuspješnijih ekipa na Vjeronaučnoj olimpijadi osnovnih i srednjih škola u 2014./15. školskoj godini.

Među nagrađenim ekipama mjesto je našla i ekipa naše škole koja je ove godine osvojila prvo mjesto na županijskoj i četvrto mjesto na biskupijskoj razini Vjeronaučne olimpijade...

Ove godine putovanje je organizirano u Cernik, Okučane i Pakrac.

Sudionice Vjeronaučne olimpijade iz naše škole (Antonia Dimač - 7.r te Jasna Horvat, Elena Krčan i Dorotea Miljančić - 8.r) te njihova mentorica (učiteljica vjeronauka Pavla Mesarić) krenule su na put u utorak, 12. svibnja 2015. godine u jutarnjim satima i tako započele dan bogato ispunjen zanimljivim sadržajima, upoznavanjem nepoznatih mjesta i radosnim druženjem.

Prva postaja našeg nagradnog izleta bila je u Cerniku, gdje nas je dočekao fra Josip Vukoja, župnik i gvardijan franjevačkog samostana, i upoznao nas s poviješću franjevačkog samostana u Cerniku. Imali smo prilike vidjeti i vrlo vrijednu "Biblijsko-arheološku muzejsku izložbu", koja daje uvid u povijesni životni kontekst naroda i ljudi od kojih je ponikla Biblija kao djelo religiozne i literarne kulture, a s druge strane prikazuje povijest prenošenja biblijskog teksta, od najstarijih rukopisa pa do najnovijih znanstvenih izdanja. Druženje u Cerniku završili smo zajedničkim slavljem svete mise u župnoj crkvi sv. Petra, koju je predvodio vlč. Damjan Koren, predstojni Katehetskog ureda. Iz Cernika smo se uputili u Novu Gradišku na ručak.

Nakon ručka, u popodnevnim satima, uputili smo se prema Okučanima kako bismo odali dužno poštovanje poginulim braniteljima i civilima u oslobađajućoj akciji "Bljesak“, gdje smo uz spomenik u spomen parku zapalili svijeću i pomolili se.

Nastavili smo prema Pakracu. Tamo nam je na vrlo zanimljiv način mons. Matija Jureković, župnik, ispričao povijest pakračkog kraja i župe Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo. Poseban naglasak stavio je na nemile događaje iz Domovinskog rata, čijie su posljedice još uvijek vidljivo prisutne u stanovnicima i na kućama Pakraca. Na završetku našeg nagradnog izleta pohodili smo  mjesto Kusonje u kojem su tragično stradala 24 branitelja.

Nagradni izlet u mnogočemu nas je obogatio pa možemo reći da smo se tog dana kućama vratili oplemenjeni novim iskustvima i poznanstvima, a i trunčicu radosniji i zahvalniji na onome što imamo.

Pavla Mesarić
učiteljica vjeronauka