Akcija Zelena čistka - povodom Dana planeta Zemlje

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 26. 4. 2015.

Povodom Dana planeta Zemlje, 17. i 24. travnja 2015., u našoj je školi održana akcija Zelena čistka. Akcija Zelena čistka zajednička je jednodnevna akcija čišćenja divljih odlagališta otpada i najveći je ekološki volonterski projekt u Hrvatskoj.

Ove godine se i naša škola odlučila pridružiti ovom projektu i na taj način dozvati u svijest učenicima i djelatnicima škole važnost brige za okoliš u kojem živimo.

U ovoj su akciji sudjelovali svi učenici i razrednici naše škole, a zbog lošeg vremena morala je biti realizirana u dva navrata.

Prvi dio akcije čišćenja odradili su učenici razredne nastave i njihovi razrednici 17. travnja, a drugi dio učenici predmetne nastave i njihovi razrednici  24. travnja. Učenici razredne nastave pažnju su usmjerili na bliži okoliš škole i svojim ga marljivim ručicama očistili od smeća, a učenici predmetne nastave dobili su malo ozbiljniji zadatak te su akciju odradili na nešto širem području. Cilj je bio očistiti od smeća dio uz prometnice našeg mjesta pa je tako svaki razred dobio svoje područje koje je morao "pročešljati". Sadržaj prikupljenog smeća ovisio je o području kojeg su učenici čistili, a uglavnom je bila riječ o komunalnom otpadu i plastici. U akciji je ukupno bilo skupljeno oko 1 m3 različitog smeća.

Rezultati akcije i prikupljeno smeće pokazali su nam da situacija u Gornjem Mihaljevcu i nije tako beznadna te da u srcima naših stanovnika ipak tinja plamičak ekološke osviještenosti. Upravo iz tog razloga naši su učenici i njihovi razrednici pokazali odlučnost da se ovakvim akcijama namjeravaju baviti i narednih godina.

Pavla Mesarić
voditeljica ekološke grupe