KNJIGA UČENIČKE ZADRUGE KLOPOTEC

Autor: Dario Šincek, 27. 4. 2010.

Ove je godine završen dvogodišnji projekt vezan uz prikupljanje recepata i izdavanje knjige recepata o jelima od buča i bučina ulja koje su koristile naše bake i prabake.

Logičan je to slijed događaja vezanih za proizvodnju buča  i ulja od buča proizvedenih u našem školskom vrtu, a karakterističnih za naš kraj.

BUNDEVE NA TANJURU

Knjiga je realizirana uz pomoć naših mještanki:  Julijane Glažar iz Vukanovca, Milene Novak iz Gornjeg MihaljevcaAgneze Novak iz Dragoslavec Brega, Magdalene Novak iz Dragoslavec Brega i Anike Pilaj iz  Gornjeg Mihaljevca koje su nesebično podijelile recepte starih jela od buče i bučina ulja  s članovima zadruge koji su ih obilazili i bilježili.

Ova  brojem stranica nevelika knjiga doprinos je popunjavanju praznine u literaturi o prirodnoj prehrani donoseći pojašnjenja o zaboravljenoj namirnci naših baka koja je bila sastavni dio jelovnika ondašnjeg  vremena. Ovakvi recepti mogu obogatiti svaki jelovnik.

Knjiga je pisana u želji  da približimo pojedincu ideje i spoznaje do kojih smo mi došli, ostavljajući mu odluku koliko i kako će koristiti dobiverne poruke.

Izdavanje knjige poklapa se  s  desetogodišnjim radom vezanim za biološku proizvodnju hrane u našoj školi, pa je i sama knjiga rezultat iskustva u radu s učenicima i ljudima u primjeni ekoloških načela u vlastitom življenju.

Veselimo se što   dio ovoga možemo podijeliti s brojnim prijateljima.

Voditeljica zadruge:

Nada Panić