Terenska nastava: Hlebine i PP Papuk

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 10. 5. 2014.

U četvrtak 8. svibnja 2014. učenici 6. i 7. razreda su u pratnji predmetnih učitelja bili na terenskoj nastavi u Hlebinama i Parku prirode Papuk.

Posjetili su Galeriju Josipa Generalića u Hlebinama, obišli nekoliko destinacija u Parku prirode Papuk: od poučne staze Rupnica pa sve do slapa Skakavac visokog 35 metara, a našlo se i vremena za razne aktivnosti i igre na livadi…

Dana 8.svibnja učenici 6. i 7. razreda zajedno s učiteljicom tjelesne i zdravstvene kulture, Dijanom Radek, učiteljem likovne kulture,  Domagojem Zoričićem i učiteljicom biologije, Andrijanom Perčić posjetili su Galeriju Josipa Generalića u Hlebinama i Park prirode Papuk.

U Hlebinama smo od strane stručnog vodstva bili upoznati sa zbirkom predmeta i likovnih radova obitelji Generalić. Posjetili smo Galeriju Josipa Generalića u kojoj smo mogli vidjeti brojna djela u tehnikama ulja na staklu i platnu, akvarele i grafike. Mnoge nas je impresionirao atelje u kojem je stvarao Josip Generalić a posebno tehnika slikanja na staklu. Bili smo i u kući Josipovog oca, Ivana Generalića gdje nam je zbirka predmeta, slika i fotografija pružila puno informacija o životu obitelji Generalić. Nakon razgledavanja nadahnuti umjetnošću krenuli smo prema Parku prirode Papuk.

Prvi lokalitet u Parku prirode bila je poučna staza Rupnica. Tamo nas je dočekao čuvar prirode koji nam je ukratko ispričao o samom fenomenu stijena – vulkanskih stupova. Naime, na Papuku su postojali vulkani a dokaz tomu jesu vulkanski stupovi odnosno kameni koje smo vidjeli na Rupnici. Čuvar prirode nas je ukratko upoznao i s vulkanima svijeta te naveo razlike između različitih vulkanskih stijena. Nakon Rupnice krenuli smo prema Park šumi Jankovac. Vožnjom po dužem, zavojitom putu stigli smo do našeg odredišta, Park šume Jankovac. Nakon kraćeg upoznavanja s čuvarom prirode krenuli smo na Grofovu poučnu stazu nazvanu po grofu Josipu pl.Jankoviću, čovjeku koji je prvi spoznao estetske i krajobrazne vrijednosti te doline. Poučna staza izgrađena je u najljepšem dijelu Park-šume Jankovac uz planinarski dom, jankovačka jezera i slap Skakavac. Uz stazu smo upoznali biljke i životinje koje žive na staništu Park šume. Tako smo uz i u jezeru mogli vidjeti peruniku, trsku, divlju patku te u šumi mnoge druge biljke. Čuvarica prirode nas je upozorila na velika stabla bukve, vidjeli smo božikovinu, pričali o šišmišima. Posebno nas se dojmila tamna i vlažna špilja u kojoj se skrivao hajduk Bojanić. Na kraju staze očarao nas je slap Skakavac visok 35 metara. Po izlasku iz šume vrijeme smo proveli u raznim aktivnostima na livadi. Uz lijepa i korisna sjećanja vratili smo se svojim kućama.

Andrijana Perčić, prof.
učiteljica biologije i kemije

Doživite dašak atmosfere s terenske nastave u foto-galeriji Terenska nastava: Hlebine i PP Papuk.