Znanstveni sajam "Doživimo svijet H2O" - povodom Dana voda

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 25. 3. 2014.

U petak 21. ožujka, dan uoči Svjetskog dana voda, u našoj je školi po prvi puta održan znanstveni sajam pod nazivom "Doživimo svijet H2O" na kojem su učenici predmetne nastave upoznali svijet vode na vrlo zanimljiv i dinamičan način...

Sajam je bio podijeljen na četiri tematska dijelaŽivi svijet, Vodeni hokus pokus, Svojstva vode i Vodena filmoteka – koja su se realizirala u 4 različite učionice gdje su učenici po grupama izvodili različite pokuse s vodom i o vodi, držali male radionice i predavanja, izvodili praktične radionice mikroskopiranja i upoznavanja sa živim svijetom vode, prezentirali različite filmove na temu vode. Učenicima je bio zadatak da, osim što se moraju što bolje pripremiti za izvođenje pokusa ili radionice, posebnu pozornost obrate na uređenje prezentacijskog štanda na kojem će imati izlaganje. Tijekom sajma učenici su samostalno obilazili štandove, vodili bilješke te sudjelovali u pokusima, prezentacijama i video projekcijama. Ovim putem još jednom pohvaljujemo sve svoje učenike predmetne nastave koji su se zaista potrudili i prekrasno uredili svoje štandove tako da je Povjerenstvu bilo zaista teško izdvojiti tri najbolja koja su bila i nagrađena.

Da bi bilo još zanimljivije, učenici su imali i posebne zadatke. Svaki je učenik dobio letak s popisom svih pokusa te listić s nagradnim pitanjima na koja su odgovore morali potražiti kroz aktivnosti na pojedinim štandovima.

Nakon radnog dijela sajma, svečani dio su otvorili učenici 6. razreda izvedbom pjesme o žabama. Zatim su učenici prisustvovali vrlo zanimljivoj prezentaciji naših učenica (Lucija Pokrivač i Lara Kralj, 6.r) o žabama, "crnim točkama" njihovog stradavanja na cesti i načinu očuvanja žaba, a vezano uz projekt zaštite žaba od stradavanja na prometnicama u koji je škola uključena već dvije godine. Prije samog proglašenja, izvučena su imena učenika za sudjelovanje u natjecanju u kojem je u zadanom vremenu trebalo kapaljkom nakapati što više kapljica na kovanicu od 1 kune, ali tako da se kapljice ne razliju! Cijeli je sajam zatvoren svečanim proglašenjem pobjednika u natjecanju s kapanjem vode i proglašenjem prva tri naj-štanda gdje je Povjerenstvo uzelo u obzir ne samo uređenje štanda već i kvalitetu prezentacije. Prva tri mjesta (Tornado u boci, Lava lampa i Kako pročistiti vodu) su, osim vrijednim knjigama i čokoladama, nagrađeni kupanjem u Toplicama Sveti Martin.

PRVA NAGRADA: Tornado u boci
- Karlo Bistrović, Mario Novak, Matija Zadravec, David Bauer i Nikola Kolman (8.a)
DRUGA NAGRADA: Lava lampa
- David Kerman, Mateo Sternad, Marko Kovačić i Nikola Gregorinčić (7.r)
TREĆA NAGRADA: Kako pročistiti vodu
- Alen Golenko, Dejan Hatlak, Marcel Kelnerić i Leon Novak (7.r)

Za uspjeh sajma su, osim učenika koji su se zaista potrudili u pripremi i prezentaciji, zaslužne i učiteljice koje su sve to organizirale i pripremile do najsitnijih detalja: Monika Cindrić (biologija/kemija), Lidija Novak Levatić (hrvatski jezik), Aleksandra-Maria Vuković (matematika), Natalija Guterman-Vuk (glazbeni), Marta Lončar-Vinković (njemački jezik) i Dijana Radek (tjelesni), a učitelj njemačkog jezika Goran Mikulan i pedagoginja Vesna Branilović su kamerom i foto-aparatom zabilježili svaki detalj sajma. Sve su učiteljice nosile majice oslikane temom sajma "Doživimo svijet H2O" (koje je oslikala učiteljica Lidija Novak) tako da je cijeli radni dan bio u duhu svijeta vode.

Bilo je vrlo vrlo zanimljivo, dinamično, zabavno i poučno, ali prekratko! Vjerujemo da će sajam postati tradicija u našoj školi.

Aleksandra-Maria Vuković
učiteljica matematike

Dašak ugođaja doživite u našoj foto-galeriji Znanstveni sajam Doživimo svijet H20, 2014.