Obilježen Međunarodni dan ljudskih prava

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 13. 12. 2013.

Održana radionica "Ljudska prava - Svi smo mi različiti, ali zaslužujemo jednaka prava".

Obiteljski centar Međimurske županije u suradnji s Koordinacijom za ljudska prava Međimurske županije i Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Međimurske županije, u utorak - 11. prosinca 2013. - je u našoj školi, kroz predavanje i radionicu na temu "Ljudska prava - Svi smo mi različiti, ali zaslužujemo jednaka prava", obilježio Međunarodni dan ljudskih prava.

Djeci je kroz kratko predavanje predočeno značenje Opće deklaracije o ljudskim pravima kroz koju je po prvi put u priznato pravo svih ljudi na "život, slobodu i sigurnost bez ikakvih razlika". Prije svega važno je djeci na njima prihvatljiv način približiti takvu tematiku, kako bi ista mogla steći osnovna znanja o tome koja su ljudska prava, kako ih ostvariti te kako svojim ponašanje ne kršiti prava drugih.

Nadalje, djeca su upoznata s osnovnim karakteristikama ljudskih prava, vrstama i to da je uživanje prava nužno povezano s odgovornošću da svaki pojedinac prizna ista prava i drugima.

Radionica je imala za cilj da se kod učenika razvije empatija i tolerancija prema diskriminiranim pojedincima. Kroz razne vježbe, glumu i razgovor, učenici su poticani na suosjećanje. Djeca su bili motivirana, spremna na suradnju i aktivna te su kroz igru i glumu naučili važne socijalne vještine tolerancije i prihvaćanja različitosti.

Radionici je nazočila i zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman.

Ivanka Novak
učiteljica hrvatskog jezika