Posjetili smo Graz

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 12. 12. 2013.

Ove smo godine po prvi puta organizirali jednodnevnu stručnu ekskurziju učenika predmetne nastave izvan granica Lijepe naše.

Učenici 5. do 8. razreda - polaznici dodatne nastave njemačkog jezika, likovne grupe i dobri govornici njemačkog jezika - uputili su se 6. prosinca u razgled Graza (Austrija) u pratnji svojih učitelja...

6. prosinca 2013. učenici polaznici grupa iz jezično - umjetničkog područja od 5. do 8. razreda bili su na jednodnevnoj stručnoj ekskurziju u Grazu u Austriji. Odlučili smo iskoristiti ulazak u Europsku Uniju i posjetiti nama bliski europski grad. U jutarnjim satima smo krenuli prepunim autobusom ispred naše škole u i dobrom raspoloženju stigli u 10 sati u prelijepi austrijski grad.

Prvi na popisu posjeta je bio Landeszeughaus tj. najveća i najstarija originalna oružarnica na svijetu. Tu smo uz vodstvo na njemačkom jeziku saznali dosta toga o ratnoj povijesti Europe i trenirali svoje znanje njemačkog jezika. Nakon toga smo krenuli u Kunsthaus (Muzej suvremene umjetnosti) koji svojom arhitekturom odudara od okolnih zgrada i vrlo se lako uoči u vizuri ovog srednjoeuropskog grada. Bio je poseban doživljaj istraživati unutrašnjost ovog muzeja i razgledavati njegov trenutni postav, ali nas se najviše dojmila prostorija zamišljena kao vidikovac na grad i kao mjesto za opuštanje i čitanje. Koliko smo njome bili oduševljeni dokazuje i izjava nekih učenika da bi im ovdje vrlo inspirativno bilo čitati čak i lektiru.

Preko umjetnog otoka na Muri prešli smo do uspinjače na brdo Schloßberg, kupili karte i vinuli se uvis. A na vrhu nas je dočekao, ni manje ni više, nego sam sveti Nikola i podijelio nam slatke male darove. S brda smo vidjeli panoramu grada i dobili uvid u njegovu stvarnu veličinu. Pokušali smo očitati točno vrijeme sa toranjskog sata na kojem velika kazaljka pokazuje sate a mala minute. Na kraju smo se spustili liftom i krenuli opet prema centru grada.

Slobodno vrijeme smo iskoristili za odlazak u McDonald's te kupnju suvenira i poklona na jednom od božićnih sajmova u središtu Graza. Bili smo zadivljeni ponudom, cijenama i mirisima koji su se širili iz kućica na sajmu.

Prepuni dojmova smo krenuli put kućama i usput provježbali repertoar božićnih pjesama kojih smo se sjetili. Veselimo se sljedećoj stručnoj eksurziji  u kojoj smo, između ostalog, vježbali svoje znanje njemačkog jezika.

Marta Lončar-Vinković, dipl. učitelj
učiteljica njemačkog jezika

Foto zapise sa stručne ekskurzije pogledajte na foto-galerija Graz 2013.