44. zbor malih pjesnika u Zlataru vrlo uspješno završen

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 1. 10. 2013.

28. rujna 2013. održan je 44. zbor malih pjesnika u Zlataru na kojemu smo i ove godine bili iznimno uspješni!

Sudjelovali smo s dvije pjesme: učenica 7.r. Elena Krčan nastupala je u prvom oblutku priredbe pod naslovom Jezik roda moga i otvorila recitatorski dio, dok je učenik 2.r. David Mlinarić nastupao u oblutku Den kak den i osvojio publiku svojom pjesmom za koju je bio i nagrađen kao najoriginalniji recitator...

Na natječaj za Zbor malih pjesnika 2013. odazvalo se 48 osnovnih škola sa 360 pjesama, što je 80-tak pjesama više nego prethodnih godina. U svim pjesmama mogle su se prepoznati specifičnosti kajkavskog narječja Krapinsko - zagorske, Varaždinske, Međimurske, Primorsko - goranske, Koprivničko - križevače i Zagrebačke županije te grada Zagreba.

Stručni ocjenjivački sud u sastavu: prof. Željka Horvat - Vukelja, dr. sc. Joža Skok te dr.sc. Ivo Kalinski za javno su izvođenje i tisak odabrali 42 pjesme, 42 autora i 39 škola. Tako su još jednom otvorili vrata mašte i hrvatske kulturne baštine koju ionako treba otvarati stalno i na sva vrata otkrivati kako ne bi pala u zaborav!

Gospođa Gordana Valjak sve je i ove godine pripremila, a gospođa Blanka Sviben toliko dobro pripremila početni dio organizacije recitatora da je to za svaku pohvalu! Djeca su dobila malene licitare u obliku križeva, jabuka, satova, potkova, zvjezdica... što im je bio i pokazatelj u kojoj su grupi, a ostao je krasan suvenir i sjećanje na svečanost. Neminovno moramo zamjetiti da je cijela dvorana Sokolana bila jako lijepo uređena, kao i svake godine, a osim toga sponzori su se pobrinuli da nam bude što ugodnije i ljepše.

Nakon niza recitacija, višeglasnih  pjesama zbora i pokoje riječi voditeljica, došao je red i na veliko iznenađenje! Učenik David Mlinarić iz 2.r (pod vodstvom mentorice učiteljice razredne nastave Nade Panić) osvojio je knjigu Ž. Horvat - Vukelja za najoriginalniji rad najmlađeg autora koji je nakon svog nastupa izmamio pljesak i smijeh svih posjetitelja. Ne zaostaje ni Elena Krčan iz 7.r. Pod vodstvom mentorice Lidije Novak Lrevatić, prof. hrvatskog jezika, obavila je možda najveću zadaću: svojom pjesmom otvorila je recitatorski dio Zbora malih pjesnika... Uspješno je obavila taj zadatak i bez imalo straha ponijela narodnu nošnju na čast naše Škole. Bitno je spomenuti da su na priredbi nastupali i školarci iz Žminja te jedne slavonske osnovne škole odakle su ih ponijeli zvuci tambura i pjesme učenika.

Po 44. put Zlatar je tako ostao bogatiji za još jednu manifestaciju, a mi smo u tom izvoru štiklecof, srčecof, falačkof zemlje i hrvatske grude sa sobom ponijeli sjećanja na moćne riječi kajkavskog premilog kaja!

Iskrene čestitke svim nagrađenim učenicima i njihovim mentoricama!

Lidija Novak Levatić, prof.
učiteljica hrvatskog jezika

Foto-zapise sa Zbora malih pjesnika pogledajte na foto-galerija Zlatar 2013.