Posjetio nas je Ivan Zanjko - poznati hrvatski graditelj violina

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 28. 4. 2013.

U petak, 26. travnja 2013., našu je školu posjetio svjetski poznati hrvatski graditelj gudačkih instrumenata - gospodin Ivan Zanjko koji je inače rodom upravo iz našeg Gornjeg Mihaljevca gdje je pohađao osnovnu školu. Dolazak je organizirala učiteljica glazbene kulture Natalija Guterman-Vuk.

Saznali smo mnoge zanimljivosti o životu i djelu ovog vrsnog graditelja violina kao i o najmanjoj violini na svijetu... Bilo je vrlo zanimljivo i poučno!

Gospodin Ivan Zanjko došao je u našu školu kako bi proslavio 65 godina od završetka osnovne škole upravo u našem mjestu, a ove godine slavi i 35 godina umjetničkog rada. Nakon osnovne škole, završio je učiteljsku školu i poslije predavao fiziku, kemiju i biologiju. Radeći u školi nije zaboravio na svoju ljubav prema glazbi.

Kao jedanaestogodišnjaku lijevu mu je šaku raznijela granata iz Drugog svjetskog rata, pa se zbog gubitka lijeve šake morao pomiriti s tim da nikada neće svirati. No, ljubav prema glazbi je ostala neraskidiva. Postao je jedan od najglasovitijih graditelja violina i stekao svjetsku reputaciju. Danas je ponosan vlasnik više od 130 violina, nekoliko viola i violončela te jednog kontrabasa koje je sam izradio. Sa svojim violinama nastupio je na mnogim natjecanjima na svjetskoj razini i postigao odlične rezultate.

Za vrijeme susreta, saznali smo mnogo o njegovom djetinjstvu provedenom u Gornjem Mihaljevcu. Kao mlad, bavio se atletikom, točnije bacanjem koplja i nekoliko je puta nastupio na Olimpijskim igrama. Gospodin Zanjko se također može pohvaliti time što je izradio najmanju violinu na svijetu na kojoj se može svirati, a dugačka je svega 30 milimetara. Sa svojom najmanjom violinom na svijetu ušao je u Guinnessovu knjigu rekorda.

Gospodin Zanjko je imao značajnu ulogu i za naše mjesto. Naime, upravo on je pokrenuo manifestaciju ''Dane lipe'' koja se održava svake godine u Gornjem Mihaljevcu.

Nakon susreta, mogli smo pogledati slike s raznih natjecanja i smotri na kojima je Ivan Zanjko sudjelovao, a isto tako smo mogli pogledati, pa čak i probati odsvirati nekoliko tonova na violini koja je prije nekoliko godina osvojila 4. mjesto na glasovitom svjetskom natjecanju u Cremoni.

Lana Lovrec
8. razred

Foto-zapise sa susreta pogledajte na foto-galerija. Fotografije su snimili učitelji naše škole.