Predavanje školske liječnice na temu ovisnosti o alkoholu

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 11. 4. 2013.

U srijedu 10. travnja 2013. je u našoj školi održano predavanje na temu ovisnosti o alkoholu pod nazivom "Alkohol je tuga".

Predavač je bila školska liječnica Diana Uvodić – Đurić, dr. med., specijalista školske medicine iz Zavoda za javno zdravstvo Međimurske županije, a predavanju su prisustvovali svi učenici predmetne nastave.

Bilo je vrlo zanimljivo, ali pomalo i zabrinjavajuće obzirom na činjenicu da je konzumacija alkohola kod mladih u stalnom porastu...

Dr. Uvodić je govorila o aktualnim temama ovisnosti s naglaskom na alkoholu. Prisutni su iz njezinog izlaganja saznali brojne zanimljive činjenice o ovisnosti o alkoholu te sve većem porastu broja mladih koji eksperimentiraju s alkoholom. Poražavajući su podaci da se Hrvatska s tog aspekta nalazi među vodećim zemljama Europe. Naglasila je da upravo porast prekomjernog pijenja alkohola čini alkoholizam javnozdravstvenim problemom, a osobito je evidentan porast prekomjernog pijenja kod mladih uz što je vezan i porast problematičnih ponašanja. Još je više zabrinjavajuća činjenica da je sve mlađa dob u kojoj se počinje konzumirati alkohol.

Dr. Uvodić je također naglasila važnost prevencije i edukacije mladih o ovom problemu što značajno može poboljšati situaciju.

Važno je istaknuti da je Zavod za javno zdravstvo Međimurske županije, kao ustanova koja promiče zdrave stilove života, zbog suočenosti s problemom rasprostranjenosti alkoholizma kod nas i težinom negativnih posljedica koje donosi prekomjerno pijenje, pokrenuo Savjetovalište za alkoholom uzrokovane probleme i alkoholizam (krajem 2011. god.) u kojem podršku i pomoć mogu dobiti ne samo osobe koje su ovisnici o alkoholu već i osobe koje trebaju savjet za sebe ili zbog zabrinutosti za svoje bližnje.

U priogu donosimo kratki prikaz problema vezanih uz konzumiranje alkohola i alkoholizam koji je, povodom ovog predavanja školske liječnice, priredila naša učenica 8. razreda Anja Trstenjak. Svakako pročitajte!

Aleksandra-Maria Vuković
učiteljica matematike

Predavanje dr. Diane Uvodić-Đurić za učenike predmetne nastave o ovisnosti o alkoholu
Foto: Vesna Branilović, pedagoginja škole