Melani Čeh i Karla Ladić treće u državi!

Autor: Aleksandra-Maria Vuković, 18. 4. 2013.

U gimnaziji Vladimira Nazora u Zadru od 14. do 16. travnja 2013. je održano Državno natjecanje iz biologije i to u dvije kategorije: natjecanje u znanju i u samostalnim istraživačkim radovima.

Naše učenice 8. razreda Melani Čeh i Karla Ladić, pod vodstvom mentorice Monike Cindrić, sudjelovale su sa samostalnim istraživačkim radom Određivanje količine vitamina C u starim i novim sortama jabuka te osvojile fantastično 3. mjesto u državi i 3. nagradu!

Jeste li znali da stare autohtone sorte jabuka iz našeg kraja poput bobovca, mušanjke, zelenog špiclina, kanade ili bobovca sadrže vitamin C? Sigurno jeste. A jeste li znali da te iste sorte u prosjeku ne sadrže veće količine vitamina C u odnosu na nove sorte kao što su idared, jonagold ili zlatni delišes?

Upravo su do ovakvog zaključka došle učenice 8.razreda naše škole Melani Čeh i Karla Ladić pod mentorstvom svoje učiteljice biologije Monike Cindrić. Istraživačkim radom kojeg su izradile u školskom laboratoriju pod naslovom Određivanje količine vitamina C u starim i novim sortama jabuka prijavile su se na natjecanje učenika 8.r. u istraživačkim radovima te se plasirale na županijsko natjecanje iz biologije na kojem su dobile pohvale za odličnu prezentaciju i jako zanimljiv rad pa je rad bio predložen i za državno natjecanje.

U konkurenciji od 24 predložena rada, naše cure su ušle u 6 najboljih i bile pozvane na Državno natjecanje iz biologije, u kategoriji samostalnih istraživačkih radova, koje je održano u Zadru od 14. do 16. travnja 2013. Nakon iscrpnih pitanja tročlanog povjerenstva (sve redom vrhunski stručnjaci i asistenti na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu) uz plakat, drugi dan je uslijedila i sama prezentacija rada i ispitivanje sadržaja vezanih uz rad. Cure su bile odlične i time osvojile 3. mjesto u državi i 3. nagradu.

Čestitamo curama i nadamo se da će ovakve pa i bolje rezultate postizati u srednjim školama koje im slijede te da će ljubav prema prirodi i svom kraju uvijek nositi sa sobom.

Monika Cindrić
učiteljica biologije

Izlet na Vransko jezero kod Biograda, Melani Čeh i Karla Ladić s mentoricom Monikom Cindrić

Treće u državi: Melani Čeh i Karla Ladić, 8.r