Sveta Kata, slastice na vrata

Autor: Jasmina Novak, 28. 11. 2012.

U razdoblju od 19. do 23. studenog u našoj su školi provedene razne aktivnosti i radionice u okviru projekta predmetne nastave "Sveta Kata, slastice na vrata".

O svim provedenim aktivnostima pročitajte pod više, a fotografije pogledajte u foto-galeriji.

Proteklih nekoliko godina škola je organizirala humanitarni sajam povodom Svete Kate (u okviru UNICEF-ovog projekta "Škole za Afriku") za koji su učenici predmetne nastave sa svojim razrednicima i učiteljicom likovne kulture izrađivali božićne ukrase za prodaju u humanitarne svrhe. Ove školske godine je humanitarna akcija prerasla u projekt predmetne nastave koji je realiziran kroz tematski projektni tjedan – u sklopu nastave jezika (hrvatskog, njemačkog i engleskog jezika), matematike, biologije, kemije i geografije te kroz radionicu u školskoj knjižnici.

Uvod u projektni tjedan realizirala je školska knjižničarka Jasmina Balog radionicom o životu i djelu svete Katarine u kojoj su sudjelovali svi zainteresirani učenici predmetne nastave. Uredili su prigodni pano na ulazu u knjižnicu.

Tjedan je započeo aktivnostima na nastavi matematike u okviru koje je učiteljica Aleksandra-Maria Vuković s učenicima 5. razreda realizirala radionicu "Standardizacija kulinarskih mjera za masu". Učenici su tijekom rujna i listopada prikupljali stare recepte tradicionalnih kolača svojih baka i prabaka. Nakon što su zajedno proučili koje se mjere javljaju u receptima (najzanimljivija je bila grbločka – lopatica za grabljenje sipkih namirnica),  izmjerili su tradicionalne kulinarske mjere standardnim mjernim jedinicama za masu. Mjerenje mase namirnica za kolače pomoću vrlo precizne vage bilo je zabavno, pogotovo na kraju kada su sve što su izmjerili – pojeli! Rezultate mjerenja su objedinili u foto-strip uz objašnjenja mjera na međimurskom.

Na satu njemačkog jezika, učiteljice matematike Aleksandra-Maria Vuković i njemačkog jezika Marta Lončar-Vinković organizirale su timsku radionicu "Izrada kuharice" s učenicima 5. razreda. Učenici su preveli ranije prikupljene recepte tradicionalnih kolača na njemački jezik i iskazali kulinarske mjere jedinicama za masu. Sve su ilustrirali crtežima i objedinili u kuharicu s receptima na izvornom međimurskom i na njemačkom jeziku. Sličnu, prevoditeljsku radionicu provela je i učiteljica engleskog jezika Ivana Šokman s učenicima 7. i 8. razreda.

Na hrvatskom jeziku su učenici predmetne nastave s učiteljicom hrvatskog jezika Lidijom Novak proveli vrlo zanimljive istraživačke aktivnosti pod zajedničkim nazivom "Kaj su jeli naši stari". Proučavali su starinske međimurske recepte za kolače, stare nazive kolača, alate i pomagala za izradu kolača, običaje vezane uz Svetu Katu i usporedili ih s današnjim vremenom. Rezultate istraživanja su prikazali na panou u hodniku škole.

Učiteljica biologije i kemije Monika Cindrić je s učenicima 7.a i 7.b razreda na nastavi biologije realizirala radionicu "Začini u slasticama" u okviru koje su učenici upoznali najčešće začine koji se upotrebljavaju u slasticama kroz prezentaciju koju su izradili polaznici dodatne nastave biologije. Učenici su upoznali podrijetlo, upotrebu i ljekovita svojstva pojedinih začina, a posebno su bili zanimljivi začini koji nisu uobičajeni u našim krajevima, poput đumbira. Nakon toga su u grupama izrađivali domaći vanilin šećer, mješavinu začina za medenjake i mješavinu korica za čajeve i kompote. Iste mješavine začina su kasnije upotrijebljene u radionicama pečenja kolača. Na nastavi kemije su se učenici 8. razreda bavili dodacima (aditivima) u prehrambenim proizvodima. Kroz prezentaciju su upoznali razne dodatke, s naglaskom na one koji su štetni za naše zdravlje. Uslijedila je praktična aktivnost u kojoj su učenici proučavali deklaracije raznih proizvoda, tražili dodatke – posebice one koje bi trebali izbjegavati.

Začinima i začinskim biljem bavili su se i učenici 6. razreda na nastavi geografije. Učitelj geografije Alen Mudri upoznao je učenike s geografskim porijeklom začina i njihovom važnošću za gospodarstvo država izvoznica.

Vrhunac projekta bile su radionice pečenja tradicionalnih kolača koje su realizirali razrednici Monika Cindrić, Lidija Novak, Dijana Radek, Marta Lončar-Vinković i Goran Mikulan s učenicima predmetne nastave za humanitarni sajam koji se već tradicionalno organizira na Svetu Katarinu ispred istoimene crkve u Gornjem Mihaljevcu. Radionice su realizirane pod vodstvom učiteljice TZK-e Dijane Radek uz suorganizaciju ravnateljice škole Karmen Sklepić. U humanitarnu akciju su se ove godine uključili i roditelji učenika predmetne nastave kojima ovim putem djelatnici i ravnateljica škole najtoplije zahvaljuju na uloženom trudu i ljubavi s kojom su ispekli raznorazne tradicionalne međimurske božićne kolače i time uvelike pridonijeli humanitarnoj akciji. Humanitarni sajam je realiziran pod vodstvom pedagoginje škole Vesne Branilović i učenika predmetne nastave – članova Vijeća učenika.

Aleksandra-Maria Vuković, učiteljica matematike