Veliki uspjeh učeničke zadruge Klopotec

Autor: Jasmina Novak, 25. 10. 2012.

Od 15. do 17. listopada u Primoštenu je održana 24. državna smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske. Učenička zadruga Klopotec iz naše škole za 24. je smotru prijavila istraživački rad pod nazivom "Djelovanje prirodnih gnojiva na visinu prinosa tikvi golica" osvojiviši odlično treće mjesto u državi.

U Primoštenu, živopisnom dalmatinskom mjestu, od 15. do 17. listopada okupilo se oko 80 učeničkih zadruga koje su izložile svoje radove. Osim izložbe radova koja se ne vrednuje jer su se tu okupile samo najbolje plasirane zadruge iz svih županija, na smotri se prezentiraju istraživački radovi zadruga koje se žele predstaviti takvim načinom rada. Taj oblik predstavljanja podliježe strogoj kontroli i ocjeni Državnog izbornog povjerenstva. Smotra je održana u hotelu Zora nadomak središtu grada.

Učenička zadruga Klopotec iz naše škole za 24. je smotru prijavila istraživački rad pod nazivom: Djelovanje prirodnih gnojiva na visinu prinosa tikvi golica. Nakon stroge selekcije Državno izborno povjerenstvo između pristiglih istraživačkih radova odabralo je 10 najboljih. Među njima je bio i rad učeničke zadruge Klopotec. Rad su kvalitetno prezentirali mladi zadrugari Nikola Lovrec i Karlo Jambrović, učenici petog razreda pod vodstvom učiteljice Nade Panić, voditeljice zadruge. U vrlo jakoj konkurenciji radova iz devet osnovnih škola, (jedan je bio iz srednje škole), istraživački rad naše učeničke zadruge osvojio je odlično treće mjesto u državi.

Pošto uzgoj bundeva baziramo na biološkom uzgoju, mladi su zadrugari istraživali koje od nama dostupnih bioloških gnojiva će dati najbolje rezultate u prinosu tikvi golica. Koristili su stajsko gnojivo, kompost i gnojnicu od raznog bilja. Promišljen, uporan i mukotrpan rad naših zadrugara urodio je plodom, osvojenim trećim mjestom.

Primoštenska je smotra, osim velikog uspjeha za nas bila i učilište, velika pozornica noviteta, zanimljivih rješenja postojećih proizvoda, novih ideja i marketinških rješenja. Sve to je bilo popraćeno i dobrim emocijama kojim je obdaren dobri duh zadrugarstva.

Na kraju iskreno čestitam i zahvaljujem svim mladim zadrugarima bez čijeg predanog rada ne bi bilo uspjeha.

Voditeljica učeničke zadruge Klopotec, učiteljica Nada Panić.