Kraljica voća u starinskom ruhu

Autor: Jasmina Novak, 22. 10. 2012.

U knjižnici naše škole ovih dana možete pogledati postavljenu izložbu zanimljivog naslova – kraljica voća u starinskom ruhu. Radi se o izložbi starih sorti jabuka koje su prikupili učenici viših razreda pod vodstvom učiteljice Monike Cindrić.

Naš kraj bogat je voćnjacima i sve se više ljudi odlučuje za vlastitu proizvodnju jabuka i raznih proizvoda od jabuka (octa, čipsa, kompota, soka i dr.). A uz nasade novih voćaka, često zna zalutati i pokoja stara jabuka koja često ostane neubranih plodova.

Upravo nas je ta činjenica potaknula na prikupljanje starih sorti jabuka iz voćnjaka naših učenika i njihovih rođaka i susjeda. Prikupilo se 20 sorti od kojih su brojnije bile: mušanjka, bobovec, kanada, pogačnica, jonathan, božičnica, krolovčica i dr. Jabuke su prikupljali učenici viših razreda, učenici sedmih razreda odredili točne nazive uz pomoć učiteljice biologije Monike Cindrić, a izložbu postavile povodom Svjetskog dana jabuka (20.10.) učenice 5. razreda uz pomoć učiteljica Marine Mrazović, Monike Cindrić i Jasmine Balog.

Želja nam je da voćari uvide potencijal starih sorti pa da i njih uvrste među svoje nasade jer je sve više poklonika zdrave hrane koji traže netretirane plodove, a stare sorte su upravo takve. Dođite posjetiti našu izložbu tokom narednih dana i uvjerite se u bogatstvo koje pruža kraljica voća!

Monika Cindrić, prof.