Sigurno u prometu

Autor: Milena Maračić, 15. 1. 2024.

12.siječnja 2024., treći i četvrti razred naše škole svojim su dolaskom obogatili djelatnici PU Međimurske.

Povod dolaska i tema predavanja bila je sigurnost u prometu!

U sklopu Školskog preventivnog programa i Preventivnog programa Pu, djelatnici PU Međimurske, PO Mursko Središće,

informirali su i educirali učenike o važnosti aktivnog sudjelovanja te brizi o sebi i drugima u prometu.

Kako na početku, tako i kroz cijelu školsku godinu nikako ne smijemo zaboraviti pripremiti djecu za sigurno i odgovorno sudjelovanje u prometu!

Ne smijemo zaboraviti da se, zbog manjka vještina u prometu, djeca mogu izložiti opasnosti kad samostalno sudjeluju u prometu. Za samostalno sudjelovanje u prometu potrebno je razviti različite vještine, naučiti pravila te ih primijeniti u situacijama koje se kontinuirano mijenjaju. To je proces koji traje i zahtijeva pažnju odraslih kao i kontinuirano skretanje pažnje djeci na pravila sigurnog i odgovornog sudjelovanja u prometu.

Djeca su u prometu ugrožena zbog svog fizičkog i kognitivnog razvoja. Djeca su niska rastom što znatno utječe na njihovu perspektivu prometa, a i teže su vidljiva drugim sudionicima prometa. Osim toga, imaju ograničenije vidno polje od odraslih osoba, a zbog većeg broja mekih kostiju podložniji su ozljedama. Ako na to nadodamo da imaju manju mogućnost koncentriranja na više stvari, teže procjenjuju brzinu i udaljenost te su skloni impulzivno reagirati ne osjećajući stvarnu opasnost, odrasle osobe moraju preuzeti odgovornost za njihovu sigurnost, ponavljajući im pravila i strpljivo vježbajući s njima sudjelovanje u prometu.

Važni koraci koje dijete treba usvojiti za prelazak preko zebre:

• Misli. Pronađi sigurno mjesto za prelazak kolnika − zebru sa semaforom ili bez njega.
  • Stani. Zaustavi se blizu ruba ceste pred zebrom (označenim pješačkim prijelazom).
  • Promotri. Lijevo, desno pa opet lijevo.
  • Poslušaj. Ako cesta nije dovoljno pregledna, obrati pažnju čuješ li vozilo koje dolazi.
  • Kreni. Ako na cesti nema vozila ili je vozilo koje dolazi stalo, prijeđi cestu.

Učenici su pažljivo slušali i aktivno sudjelovali u predavanju, pokazali su svoje odlično znanje o prometnim pravilima na ponos svojih učitelja Ljubice Žabek Horvatić i Gorana Mikulana.

Uzbuđenja nije nedostajalo, a  kao znak pažnje dobili su reflektirajuće kabanice.

Zahvaljujemo djelatnicima PU i radujemo se sljedećem susretu.

Ostale fotografije možete pogledati u foto-galeriji Sigurno u prometu

Pedagoginja, Ivana Lesjak Možek