Dan broja pi

Autor: Milena Maračić, 4. 4. 2012.

Pi poetry - Pi poezija

Pjesmice sastavljene tako da broj glasova u svakoj riječi odgovara redu znamenaka broja pi.

Noć u ljeto i jesen probuđuje um. (3 1 4  1  5  9  2)
Zelene grane nad borom najljepše očaravaju prirodu. (6 5  3  5   8   9  7)
Smirivanje tad je mir sunčevih dana.  (9  3  2  3   8  4)
Vrtovi su krasni. (6  2  6)

Lana Komar, 7.r

Dan(i) broja pi – proslava beskonačnosti

3,14159265358979323846…

Pi ili π je matematička konstanta, korištena ponajviše u matematici i fizici. Poznat je također kao Arhimedova konstanta ili Ludolfov broj. Dan broja pi obilježava se od 1988. godine diljem svijeta na znakovit datum- 14. 3.

Ove je godine po prvi puta obilježen i u OŠ Gornji Mihaljevec u nešto produženom obliku zbog velikog interesa učenika 7. i 8. razreda- održavanjem Danā proja pi u razdoblju od 14. do 23. ožujka. U tom su razdoblju u sklopu nastave matematike, fizike, engleskog i njemačkog jezika održane zanimljive i poučne radionice.

Na nastavi engleskog jezika, pod vodstvom učiteljice Ivane Šokman, učenici su naučili zašto se Dan broja pi obilježava upravo 14.3. te kako se obilježava u zemljama engleskoga govornog područja. Sedmaši su odigrali zanimljivu igricu sa znamenkama broja pi kako bi ih što lakše zapamtili, dok su osmaši sudjelovali u radionici Pi poetry (Pi- poezija)– pisanju slogana i pjesmica, no s vrlo strogim pravilima – broj glasova u svakoj riječi mora odgovarati poretku znamenaka broja pi.

Na nastavi matematike, pod vodstvom učiteljice Aleksandre-Marie Vuković, učenici 7. razreda dobili su raznovrsne zadatke. Tako su detaljnije upoznali iracionalnost broja pi, određivali frekvenciju pojedinih njegovih znamenki, istražili najveći do danas pronađeni broj znamenki, pa čak i određivali mjesto datuma vlastitog rođenja u broju pi. Također su na tjedan dana postali matematički „specijalni agenti“ sa zadatkom da prikupe što više podataka o samom broju i njegovoj povijesti. Rezultate su zatim predstavili putem plakata, pjesmicama napisanima po principu Pi- poezije ili izraditi kompoziciju od kolaža sa znamenkama broja pi.

Na nastavi fizike, pod vodstvom učiteljice Monike Toplek, s učenicima 7. i 8. razreda izveden je poznati Buffonov pokus sa čačkalicama, kojim se dobiva približni izračun broja pi .

Kako je 14.3. ujedno i dan rođenja poznatog fizičara Alberta Einsteina, učiteljica fizike Monika Toplek i njemačkoga jezika Marta Lončar-Vinković zaokružile su Dane broja pi kroz radionice o životu i djelu Alberta Einsteina s učenicima 8. razreda. U sklopu radionica učenici su se upoznali sa životom i djelom Alberta Einsteina, izradili plakate s najznačajnijim događajima iz njegova života i njegovim poznatim izrekama, uredili prigodni pano, poigrali se sa slagalicama te odigrali društvenu igru s pitanjima za ponavljanje.

Više slika pogledajte u fotogaleriji.

Priloženi dokumenti:
P3160002.JPG (834.72 KB)