AKCIJA „SKUPLJAJMO ZAJEDNO STARE BATERIJE“

Autor: Milena Maračić, 22. 6. 2023.

Već je poznato da naša škola kontinuirano potiče učenike da čuvaju okoliš i prirodu. Osim recikliranja starih traperica i tkanina, ove smo se godine ponovno uključili u akciju sakupljanja starih baterija.

Radi se o Projektu „Skupljajmo zajedno stare baterije“ u suradnji sa tvrtkom FRIŠ d.o.o. iz Križevaca. Ciljevi ovog projekta su:

• Poticati svijest učenika o potrebi pravilnog zbrinjavanja starih baterija
  • Skrenuti pozornost učenika na važnost odvajanja opasnog otpada od ostalog otpada iz kućanstva
  • Uočiti direktnu povezanost čovjeka i prirode te razumjeti uzročno-posljedične veze ljudskog nemara prema prirodi, te mogućim posljedicama zagađenja površinskih i podzemnih zaliha vode
  • Poticati razvoj svijesti o potrebi očuvanja kvalitete prirodnog okoliša
  • Potaknuti ekološku osviještenost učenika, roditelja te mještana
  • Poticati na ekološko djelovanje u domu i školi te razvijati poduzetnički duh

Mnoge stare baterije i akumulatori u sebi sadrže teške metale kao što su olovo, kadmij ili živa koji, koliko su korisni, toliko su i štetni. Iz oštećenih kućišta starih baterija može doći do istjecanja opasnih tvari i teških metala u vodu i okoliš, čime se ozbiljno ugrožava priroda te zdravlje ljudi i životinja. Iz istog razloga, starim baterijama i akumulatorima nije mjesto u komunalnom otpadu, niti u prirodi gdje, na žalost, još uvijek često završavaju. Stoga je Zakonom o zaštiti okoliša između ostalog propisano da se i stare baterije moraju odlagati odvojeno od komunalnog otpada.

Ponosni smo što su se učenici svih razreda uključili u ovaj projekt koji smo provodili od siječnja do lipnja.  U tih par mjeseci sakupili smo više 160 kg baterija i oko 220 kg akumulatora. Udruga Friš za sakupljene baterije isplaćuje novčani iznos od 46 centi za akumulatore i 53 centa za baterije. Zahvaljujemo roditeljima koji su se i vlastitim trudom uključili u akciju. Najbolji u sakupljanju su bili učenici 4. razreda, a nakon njih su učenici 5. razreda i 3. razreda. Najuspješniji učenici nagrađeni su prigodnim Friš poklonima – ove godine su to lopte za plažu, te sladoledom i slatkišima.

Učenici ostalih razreda također su bili uspješni i važno nam je istaknuti da je važna svaka baterija koju na primjeren način zbrinemo.

Nastavit ćemo i dalje s ovom akcijom, te pozivamo sve roditelje i učenike da potrošene baterije i akumulatore i dalje mogu ostavljati u školi u za to pripremljen spremnik.

Ivana Štimec Protrka

« Svibanj 2024 »