Najmanji čuvari prirode na terenskoj nastavi u sklopu projekta: „Sačuvajmo bioraznolikost u školskom vrtu“

Autor: Milena Maračić, 22. 6. 2023.

Učenici 1. razreda naše škole 20.lipnja 2023. bili su na terenskoj nastavi u sklopu koje su posjetili tri međimurska OPG-a koji se bave proizvodnjom zdrave hrane.

Posjetili su OPG Jasmine Malek Križanec iz Preloga na kojem smo vidjeli prekrasne nasade bobičastog voća koje raste bez prskanja pesticidima. Jasmina, vlasnica OPG-a dočekala nas je srdačno, ispričala sve o svojem zdravom voću, džemovima i kolačima  kojim nas je nakraju i počastila.

4

Krenuli smo i put OPG-a Kenjereš iz Turčišća na kojem smo osim bio proizvodnje hrane vidjeli i ponija Picassa, počešljali ga i uredili. Domaćini Branka i Dino pripremili su vrlo bogatu degustaciju orašastog voća, domaćih kolača, sokova i sladoleda. Poigrali smo se na njihovom krasno uređenom dječjem igralištu i malo odmorili prije odlaska na slijedeću destinaciju.

U Donjem Mihaljevcu nalazio se OPG Hunjadi, vlasnika Natalije i Dejana, do kojeg smo dobrano pješačili. Vlasnici su nas dočekali u svom voćnjaku, ispričali nam svoju priču o proizvodnji zdrave hrane i biodinamičkom uzgoju žitarica koje smo mogli i kupiti.

Domaćini su nas počastili prirodnim jabučnim sokom i palačinkama od pirovog brašna s domaćim džemom od šljiva. Pripremili su nam i igricu koju smo igrali kao djeca kad su naše bake bile male.

Odužili smo im se pjesmom i plesom usred voćnjaka, zahvalili na gostoprimstvu i ljubaznosti i pošli put Gornjeg Mihaljevca, umorni, ali puni novog znanja i iskustva.

Zahvaljujemo gospođama Jasmini, Branki, Nataliji, domaćinima Dini i Dejanu na toploj dobrodošlici i edukaciji važnoj za nove generacije da bi što zdravije živjeli i uzgajali zdravu hranu bez pesticida. Hvala i našim suradnicama  iz udruge Biovrt Silviji i Dijani  za izvrsnu organizaciju terenske nastave.

Silvija Soldat, učiteljica

« Svibanj 2024 »