Uzbudljivo istraživanje Križevaca za učenike razredne nastave OŠ Gornji Mihaljevec

Autor: Milena Maračić, 19. 6. 2023.

U srijedu, 14.6.2023. učenici 1.-4.razreda naše škole krenuli su na terensku nastavu u Križevce. Dan je bio sunčan i kao stvoren za avanturu koja je započela kada nam je Magda Lugomer Herucina, posljednja hrvatska „vještica“ iskočila iz križevačke šume i zaustavila autobus. Odvela nas je u svoj prekrasni Magdin vrt na čaj i kekse, upoznala nas s mačkom Ljubijem, likom iz priče križevačkog književnika Josipa Peterlića Pjera. Nakon toga posjetili smo Čokolateriju Hedona, malu tvornicu čokolade koja zapošljava osobe s invaliditetom i daje im zaista hvale vrijednu šansu da se dokažu na tržištu rada. Dočekani smo vrlo srdačno, a na kraju upoznavanja s Hedonom, svatko je od nas postao vlasnikom odlične, rukom rađene čokolade. Krenuli smo zatim put Križevačkog kozmološkog centra, novog i modernog zdanja  u sklopu kojeg se nalazi i moderna zvjezdarnica. Voditelji zvjezdarnice educirali su nas, pripremili teleskope i omogućili nam promatranje Sunca, što je zaista poseban doživljaj.

U pratnji vodiča Tomislava obišli smo grad: od Strossmayerovog trga i murala, sinagoge i Nemčićevog trga, Križevačkih štatuta i zgrade Gradskog muzeja, crkve Svetog Križa, Munjare i gradskih bunara pa do Hrvatskog doma s tornjem gdje smo malo sa strahom savladali 102 stepenice da bismo uživali u prekrasnom pogledu na sve četiri strane grada.

Sladoled na Nemčićevom trgu i Hedoninoj slastičarni je najbolji sladoled koji smo ikada jeli, a mogli smo i kupiti njihove delicije.

S književnikom Josipom Peterlićem Pjerom susreli smo se u hladovini gradskog trga i imali prvi ulični književni susret. Pjevali smo, recitirali, glumili, odgovarali na pitanja, žonglirali i smijali se. Posjet Križevcima završili smo razgledom prekrasne Grkokatoličke katedrale.

S najboljim domaćinima Magdom i Tomislavom rastali smo se kasno poslijepodne, krenuvši put Međimurja.

Zaista smo naišli na grad koji ima bogatu kulturu i povijest, prekrasne znamenitosti i arhitekturu, ali ono najvrijednije što smo tamo našli su topli, dragi, gostoljubivi i srdačni ljudi.

Zahvaljujemo od srca Magdi i Tomislavu na gostoprimstvu, nezaboravnom iskustvu i pažnji koju su nam posvetili.❤

S nadom u neki novi susret i ponovno uzbudljivo istraživanje Križevaca, ali s nekim novim klincima…

Silvija Soldat, učiteljica

Ostale fotografije pogledajte u fotogaleriji.

« Svibanj 2024 »