Likovno-literarni natječaj „Melitino proljeće“

Autor: Milena Maračić, 18. 5. 2023.

Osnovna škola Oroslavje uz pokroviteljstvo  Ministarstva znanosti i obrazovanja, Krapinsko-zagorske županije i Grada Oroslavja objavili su  poziv za sudjelovanje na 3. Likovno-literarnom natječaju „Melitino proljeće“ za sve učenike osnovnih škola od 1. do 8. razreda.

Na Natječaj su pristigla 1077  likovna rada iz 138 škola Republike Hrvatske, a u posebnoj kategoriji sudjelovali su i pristigli likovni radovi učenika iz  St.Paul's Bay Primary School.

Učenici 1. razreda  naše škole sudjelovali su u likovnom dijelu natječaja i likovnom  izričajem prikazali su mimikriju životinja  u prirodi.

Svoje su radove poslali: Teresa Lesinger, Leon Mikulan,  Hana Stubičan, Luna Boršić, Klara Mikulan, Helena Jurković i Doris Stojko.

Sve ih ovim putem pohvaljujemo za trud i sudjelovanje, ali posebno čestitamo našoj Heleni na osvojenoj nagradi!

Ponosni smo na rad Helene Jurković koji je osvojio 3. nagradu, a izabralo ga je  tročlano povjerenstvo likovnih umjetnika i profesora.

rad Helene Jurković

„Melitino proljeće“ je natječaj koji već treću godinu zaredom ispunjava veliku prazninu u školi i mjestu. Naime, učiteljica Melita Peternel bila je učiteljica u Oroslavju  punih 38 godina. Odgajala je i učila brojne generacije na svoj topao, nježan i iskren način. Nažalost, u studenom 2020. godine, izgubila je bitku sa teškom bolesti. Melita je rođena na prvi dan proljeća i njoj u čast pokrenut je ovaj Natječaj.

Prvi natječaj bio je organiziran na županijskoj razini, prošlogodišnji je proširen na državnu razinu, a ovogodišnji Natječaj proširen je i van granica Lijepe naše. Grad Oroslavje koji je velika podrška Natječaju, pobratimljen je sa St. Paul's Bay, gradom u sjevernoj regiji Malte. U ovogodišnjem Melitinom proljeću sudjelovat će i učenici St.Paul's Bay Primary School.

Cilj Natječaja je njegovanje likovnog i literarnog stvaralaštva, pružanje djeci mogućnosti izražavanja emocija, razvijanje mašte i poticanje inovativnosti te upoznavanje s likom i djelom učiteljice Melite Peternel koja je svojim pozitivnim stavom prema životu poticala dječju slobodu i stvaralaštvo.Učenici će pisanjem i slikanjem “Proljetne basne” razvijati osjetila i osjećaj za skrivenu čaroliju u prirodi i život u njoj.

Nastavili smo  i ove godine tamo gdje je zastala Melitina priča, nastavili je baš onako kako bi to ona najviše voljela, kroz dječju slobodu i stvaralaštvo.

Ostale radove učenika naše škole pogledajte u foto-galeriji.

« Svibanj 2024 »