DAN PLANETA ZEMLJE

Autor: Milena Maračić, 24. 4. 2023.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja i to je dan koji nas podsjeća na važnost planeta na kojem živimo te o brizi koju moramo voditi želimo li da nam još dugo bude izvor ljepote i života.

“S vremena na vrijeme dobro promotri nešto što nije učinila ljudska ruka: planinu, zvijezdu, vijuganje potoka. Tako ćeš pronaći mudrost i strpljenje te, iznad svega, jamstvo da na ovom svijetu nisi sam.“

Sydney Lorett

Svjesni smo kako svakodnevno možemo pomoći prirodi da neometana ljudskim djelovanjem može biti sigurno i zdravo mjesto za život čovjeka. Stoga potičemo učenike na niz ekoloških akcija i aktivnosti kojima jačaju svijest odgovornosti za prirodu.

Učenici i ove godine sudjeluju u akciji prikupljanja starih baterija i akumulatora. Znamo da baterije sadržavaju opasne kemijske elemente, koji ozbiljno narušavaju zdravlje ljudi i životinja. Važno je naglasiti da smo obavezni razvrstavati otpad, ne samo zbog zakonskih odredbi, već i zato što time izravno utječemo na kvalitetu vlastitoga života i života naše djece.

Zato svake godine revno odvajamo papir od plastike. Brinemo se da biootpad kompostiramo, pa na mjestu odlaganja već sada imamo fini humus koji će nam poslužiti za novu sadnju i sjetvu povrća na našem školskom vrtu.

Pozvali smo učenika da u školu donesu staru odjeću, kako bi ju udruga Humana nova odvezla i na primjeren način ponovno koristila. Upravo to – recikliranje stare odjeće ekološki je zadatak koji provodi i naša izvannastavna grupa Čuvari prirode. Od starog trapera proizvodimo nove predmete, čime razvijamo nove vještine – korištenje šivaćim strojem, ali i razvijamo poduzetnički duh kod članova Grupe.

Povodom Dana planeta zemlje uključili smo se i u Digitalnu zelenu čistku. Potaknuli smo učenike na uklanjanje digitalnog otpada, u što su se uključili svi učenici od 5. do 8. razreda. Važno je znati da je u Hrvatskoj prošle godine u ovoj akciji očišćeno 34,3 terabajta digitalnog otpada čime je 8577 kg CO2 godišnje pošteđeno iz atmosfere.

Brigom za okoliš, čovjek ponajprije omogućava svoj život na zemlji.

Priroda ne treba čovjeka da bi živjela, već čovjek treba prirodu za svoj život.

« Svibanj 2024 »