Spašavanje vodozemaca na prometnicama Volonterska akcija učenika OŠ Gornji Mihaljevec

Autor: Milena Maračić, 21. 4. 2023.

U ožujku i travnju uključili smo se u volontersku akciju spašavanja vodozemaca na prometnicama u suradnji s Javnom ustanovom Međimurskom prirodom. Učenici polaznici grupe Mladi prirodoslovci s učiteljicom biologije spašavali su žabe na prometnici kod retencije Križopotje.

Zimi zbog niskih temperatura žabe ne viđamo jer su skrivene u rupama ispod lišća i korijenja zbog njihove promjenjive temperature tijela. S toplijim danima u ožujku i travnju žabe kreću na svoj put prema obližnjoj vodi radi razmnožavanja često prelazeći prometne ceste. Smeđe krastače kreću se hodanjem, spore su u kretanju te najčešće stradavaju na prometnicama. U prelasku opasnih prometnica odlučili smo im i mi pomoći.

U akciju smo se uključili 24.ožujka, 28. ožujka i 13.travnja. Skupili smo puno jedinki smeđih krastača, puno parova-manji mužjak na leđima ženke, te dosta samostalnih mužjaka i ženki.  Osim krastača našli smo i dvije šumske smeđe žabe pažljivo uočivši razlike u građi i veličini tijela, te načinu kretanja. Osim što smo naučili kako krastače izgledaju čuli smo i njihovo glasanje. Naime, krastače nemaju rezonatore, već se glasaju piskutavim zovom. Žabe smo prenijeli preko ceste i pustili blizu vode. Sretni i zadovoljni vratili smo se u školu i ispunili anketu Međimurske prirode. Hvala svim našim zainteresiranim volonterkama na sudjelovanju u akciji zaštite prirode.

Učiteljica Andrijana Perčić

« Svibanj 2024 »