KAJ JE NAŠA DUŠA I NAŠA POPIEVKA

Autor: Milena Maračić, 5. 4. 2023.

31. ožujka 2023. Fran Vurušić je uz pratnju mentorice Lidije Novak Levatić prisustvovao smotri Kaj je naša duša i naša popievka u sklopu festivala Ivan Kukuljević Sakcinski.

Festival i Smotru organizirali su Europski talent Hrvatska – Centri izvrsnosti Varaždinske županije i Centar izvrsnosti za hrvatski jezik za osnovne škole. Na natječaj Smotre pristiglo je 137 pjesama učenika od petog do osmog razreda iz svih županija kajkavskoga govornog područja. Stručno povjerenstvo je odabralo 22 pjesme za izvođenje na Smotri, dok je ukupno 40 pjesama objavljeno u zbirci “Kaj je naša duša i naša popiefka”. Jedna od tih objavljenih i izvođenih pjesama je i pjesma Frana Vurušića DENES.

Fran se jako dobro pripremio i snašao na pozornici smotre te kasnije prisustvovao manifestaciji. Manifestaciju je u hotelu Minerva otvorila zamjenica župana Silvija Zagorec naglasivši da su varaždinski i toplički kraj bili Kukuljevićev rodni zavičaj, njegovo životno boravište. Upravo njemu u čast Festival se održava treću godinu za redom uz prisjećanje na velikana koji je prije točno 180 godina u Hrvatskome saboru održao svoj znameniti, prvi govor na hrvatskome jeziku. Također u sklopu Festivala, voditeljica Centra izvrsnosti za hrvatski jezik za srednje škole profesorica Valentina Šinjori, prezentirala je iskustvo sastavljanja ‘Knigice kajkavčice’, čitanke kajkavskih tekstova za osnovnoškolce.

Napisala: Lidija Novak Levatić

« Svibanj 2024 »