Dani medijske pismenosti 2022. u 4. razredu

Autor: Milena Maračić, 17. 5. 2022.

I ove godine, učenici 4. razreda naše škole uključili su se u projekt Dani medijske pismenosti 2022.

5. Dani medijske pismenosti održavaju se u organizaciji Agencije za elektroničke medije i Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, uz podršku Ministarstva kulture i medija i Ministarstva znanosti i obrazovanja, od 2. do 8. svibnja 2022. kroz predavanja, radionice, filmske projekcije, panel diskusije i druge događaje – uživo ili online.

Glavni ciljevi projekta su podizanje svijesti javnosti o važnosti medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja o medijskim sadržajima, stvaranje prilika za medijsko obrazovanje što većeg broja građana, posebice djece i mladih.

Ove godine u fokusu Dana medijske pismenosti je važnost medijskog obrazovanja s naglaskom na kritičko razmišljanje, razumijevanje kako mediji funkcioniraju, prepoznavanje dezinformacija te razumijevanje utjecaja influencera, prikrivenog oglašavanja i algoritama koji određuju koje informacije i sadržaji nam se nude na internetu i društvenim mrežama i tako utječu na naše stavove i stvaranje slike o svijetu oko nas, ključnim društvenim temama i događajima.

Učenici 4. razreda 6.5.2022. na satu razrednika s razrednicom Silvijom Soldat uključili su se u projekt i  razgovarali su o emocijama, medijima, kako mediji utječu na njihove emocije i njihovom stavu o medijima u svakodnevnom životu. Održali su radionicu na temu kako mediji mogu utjecati na emocije, u radu koristili  pripremljene nastavne listiće, te na kraju prezentirali zaključke  sata.

Dani medijske pismenosti organizirani su jer su istraživanja pokazala da osnovnoškolci i srednjoškolci nisu dovoljno svjesni da se medijske poruke proizvode prema određenim pravilima i da mogu imati dodatno ili skriveno značenje, odnosno da imaju nedostatne vještine za kritičko razumijevanje sadržaja, kao i za prepoznavanje dezinformacija.

U vjeri da ćemo bar malo pomoći  i potaknuti da se kod učenika razvije kritičko razumijevanje i zaključivanje učenike smo upoznali sa sadržajima koji su im bliski, a da bi u budućnosti bili spremni kritički se odnositi prema medijskim sadržajima i znali prepoznati dezinformacije.

Razrednica: Silvija Soldat

« Svibanj 2024 »