NOĆ KNJIGE

Autor: Milena Maračić, 4. 5. 2022.

2. svibnja 2022. godine u prostorijama naše škole održana je Noć knjige na kojoj su učenici mogli upoznati se sa književnim naslovima koji su isprva bili namijenjeni za čitanje, a tek potom za gledanje.

Knjige o kojima smo pričali svima su nam dobro poznate. Točnije, učenicima su bile predstavljene knjige po kojima su snimljeni više ili manje poznati filmovi. Neke knjige imamo u knjižnici, a o nekima smo samo pričali i spominjali filmove tako da su se tu našle knjige: Harry Potter, Čarobnjak iz Oza, Charlie i tvornica čokolade, Gregovi dnevnici, Priče iz Narnije, Vlak u snijegu, Družba Pere Kvržice, Čudnovate zgode Šegrta Hlapića, Breza,  Duh u močvari, Koko i duhovi, Zagonetni dječak itd. Učenici su spoznali da naša filmska produkcija nimalo ne zaostaje za uprizorenjem književnih naslova, ali za filmsku večer bio je odabran jedan strani film. Bio je to film nastao prema dječjem romanu autora Ransoma Riggsa Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu. Film je snimljen 2016. godine i u središte pozornosti smješta život šesnaestogodišnjeg Jacoba. Njegov život odvija se posve mirno te se u njemu ne događa ništa neobično sve dok ga ne zadesi iznenadna djedova smrt. Pokušavajući odgonetnuti prilično sumnjive okolnosti pod kojima se ona zbila, u ruke mu dospije tajnovito pismo koje ga odvodi na daleki velški otok gdje otkriva ruševine doma gospođice Peregrine za čudnovatu djecu. Dok Jacob istražuje napuštene sobe i hodnike u razrušenoj kući, postaje mu jasno da ta djeca nisu samo čudnovata, već ih je na tom otoku zadesila sudbina života u petlji gospođice Peregrine koja se o njima brinula.  Uskoro sve skupa upoznaje i shvaća da je i sam ušao u petlju vrativši se u 1943. godinu.

Daljnje detalje filma vam nećemo otkrivati da ne pokvarimo iznenađenje onima koji će ga htjeti pogledati ubuduće, no obećavamo da film obiluje čudesnim i pomalo neobičnim likovima, na trenutke simpatično strašnim likovima. Učenicima je bio zanimljiv uz kokice i grickalice koje su im bile ponuđene, a kakva je bila napetost pogledajte u galeriji.

Jelena Kolar Dokleja, knjižničarka

« Svibanj 2024 »